Parafiada w Warszawie

08-07-2016

Już po raz 28. na Międzynarodowych Finałach Parafiady Dzieci i Młodzieży spotkają się przedstawiciele 8 krajów z Europy. Łączą ich wspólne pasje, które można opisać w trzech słowach: stadion-teatr-świątynia.

Podziel się ze znajomymi
Parafiada
Parafiada
W dniach od 10 do 16 lipca ponad 1500 młodych ludzi z: Polski, Litwy, Łotwy, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Niemiec oraz Słowacji przyjedzie do Warszawy. Wezmą oni udział m.in. w konkursach i zawodach sportowych, plastycznych, wokalnych i teatralnych, Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza, prowadzone przez Zakon Pijarów, już po raz 28. organizuje Międzynarodowe Finały Parafiady Dzieci i Młodzieży.

Czerpiąc wzór z greckiej triady, proponuje uczestnikom wydarzenia rozwój w trzech wymiarach: sportowym, duchowym i kulturowym. „W coraz bardziej podzielonej Europie szukamy tego, co nas łączy” – tymi słowami prezes Parafiady, o. Tomasz Olczak, wskazuje na wyjątkową misję, jaką realizuje pijarskie Stowarzyszenie.

Sport na Finałach Parafiady to 13 różnych dyscyplin i 29 konkurencji sportowych m.in. pchnięcie kulą, strzelectwo i biathlon letni.

Filar świątyni to możliwość spotkania się z rówieśnikami i doświadczenia wspólnoty wiary wśród ludzi z różnych krajów, poprzez codzienną Mszę Święta oraz wspólne wieczory modlitewne.

Kultura: Na deskach teatru młodzi aktorzy zaprezentują swoje umiejętności w dwóch kategoriach: „Moja Mała Ojczyzna-dawne jarmarki” oraz „Fraszki-igraszki”. Podczas pobytu w Warszawie Parafiadowicze z różnych stron świata zobaczą najciekawsze zakątki Warszawy, w tym warszawskie muzea, Zamek Królewskie, czy Parlament RP. Natomiast z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, na Parafiadzie powstanie średniowieczna osada, gdzie prowadzone będą warsztaty „aktywnego historyka”: dzieci i młodzież poznają tajniki życia pierwszych Piastów, samodzielnie przygotują ozdoby i ceramikę średniowieczną, a nawet wybijać będą pamiątkowe „parafiadowe denary”.

Patronat honorowy nad 28. Międzynarodowymi Finałami Parafiady Dzieci i Młodzieży objął Prezydent RP, Andrzej Duda.


Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto