V Galicyjski Piknik Kolejowy w Dobrej

14-06-2017

Zapraszamy do wzięcia udziału w V Galicyjskim Pikniku Kolejowym, który odbędzie się na stacji kolejowej PKP 18.06.2017r.

Podziel się ze znajomymi
V Galicyjski Piknik Kolejowy w Dobrej
V Galicyjski Piknik Kolejowy w Dobrej
Historia stacji kolejowej w Dobrej sięga roku 1884, zbudowana została przez Austriaków jako stacja na szlaku Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Przez lata służyła jako szlak komunikacyjno-towarowy.
W latach dziewięćdziesiątych XX wieku linia ta została zamknięta. Kilka lat temu dzięki grupie pasjonatów na trasie kolejowej znów zaczęły pojawiać się pociągi w zabytkowym składzie.Obecnie przejazdy pociągami„retro”wpisały się w krajobraz Beskidu Wyspowego.Atutem jest malownicza trasa kolejowa, która prowadzi terenami Galicji. Została ona okrzyknięta jedną z najpiękniejszych w Polsce.
Pociąg „retro” staje się inspiracją wydarzeń kulturalnych w regionie. Podobnie było w przypadku Galicyjskiego Pikniku Kolejowego. Naszym celem jestchęćukazania piękna terenów i kultury Beskidu Wyspowego,odświeżenia zanikających tradycji kolejarskich na tym terenie, stworzenie możliwości nieszablonowego spędzenia wolnego czasu. Efektem naszych starań stałosię utworzenie dodatkowej atrakcji, która dostarczy rozrywki zarówno turystomjak i mieszkańcom.
Ważniejszymi punktami programu będą:przyjazd pociągów Retro, Przegląd KolejowejPiosenki, w którym wezmą udział przedstawiciele gmin wchodzących w skład Forum Gmin Beskidu Wyspowego. Ciekawym i skłaniającym do refleksji punktem będzie dyskusja panelowa pt. „Tradycja i przyszłość kolei galicyjskiej”. Referaty zostaną zaprezentowane na scenie, następnie dyskusja przeniesie się do „Kącika Wspomnień Kolejarskich”. W tym miejscu będą mogli spotkać się także emerytowani pracownicy kolei z gmin Beskidu Wyspowego, którzy przy okazji zyskają możliwość spotkania i wymienienia swoich wspomnień i przeżyć związanych z tematyką kolei. Kluczowym punktem programu będzie próba pobicia rekordu świata w ilości osób śpiewających jednocześnie piosenkę kolejową – w tym roku będzie to „Dwa serca jak pociągi dwa”. Podczas wydarzenia wystąpią również zespoły „Zośka C-dur”, który zaprezentuje muzykę turystyczną, oraz będzie akompaniował do piosenek kolejowych śpiewanych przez uczestników imprezy. Kolejnym muzycznym akcentem będzie także występ muzycznych talentów z terenu Gminy Dobra. Wydarzenie to uświetni także występ Orkiestry Dętej, oraz Zespołu Regionalnego.
Dodatkowymi atrakcjami będzie możliwość przejazdu zabytkową drezyną kolejową w obrębie stacji PKP w Dobrej (we współpracy z Skansenem Taboru Kolejowego Chabówka – bezpłatne udostepnienie drezyny), kącik animacji dla dzieci o tematyce kolei. Quizy i konkursy związane z koleją przeprowadzane zarówno na scenie jak i w kąciku animacyjnym oraz możliwość przejazdu pociągiem retro z Dobrej do Kasiny Wielkiej oraz z powrotem do Dobrej (w trakcie trwania pikniku). Zostanie zorganizowane stoisko promocyjne, gdzie uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z ofertą kulturalną terenów Galicji.
Każdy uczestnik pikniku otrzyma na pamiątkę upominek w postaci pocztówki.
Patronem medialnym jest Radio Plus

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto