Zabytki wielkomorawskie – po raz pierwszy w Polsce!

04-12-2017

16 grudnia w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie otwarta zostanie wystawa „Wielkie Morawy”. To wydarzenie bez precedensu! W jednym miejscu zostanie pokazanych ok. 700 zabytków archeologicznych. Nigdy wcześniej nie były one prezentowane poza Słowacją i Czechami.

Podziel się ze znajomymi
Wielkie Morawy
Wielkie Morawy | MPPP
Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. przepiękna biżuterię złotą i srebrną, bogato zdobioną
broń, ozdobne przedmioty codziennego użytku. Zabytki te nie opuszczają z reguły granic Republiki
Czeskiej. Dodatkowym elementem ekspozycji będą również makiety pokazujące jak wyglądała
wielkomorawska architektura. 

Wszystkie eksponaty, które zaprezentujemy na wystawie, związane są z państwem wielkomorawskim – jednym z pierwszych państw słowiańskich. To z nim łączone są postacie takie jak np. św. Cyryl i Metody. Państwo wielkomorawskie rozkwitło w IX w. wokół terenów dzisiejszych Moraw, a swoim zasięgiem obejmowało być może obszary dzisiejszej Małopolski i Śląska.

Ekspozycję będzie można oglądać do 24 czerwca 2018 r. Towarzyszyć jej będą wydarzenia popularyzujące wiedzę o przeszłości. Kierowana jest ona zarówno do dzieci,  jak i młodzieży oraz osób dorosłych. Znajdą się wśród nich:
– „Rodzinne niedziele”
– zajęcia z cyklu „Zrób to sam w muzeum” – w ich trakcie będzie można zobaczyć m.in. w jaki sposób dawni jubilerzy wykonywali ozdoby
– konferencja popularnonaukowa
–  z myślą o  osobach, które nie mogą dotrzeć do Gniezna – zwiedzanie wystawy w relacji LIVE na Facebooku.

Wystawa „Wielkie Morawy” powstała przy współpracy instytucji polskich i czeskich:
– Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
– Instytutu Archeologii Czeskiej Akademii Nauk, oddział w Brnie
– Muzeum Ziemi Morawskiej w Brnie.

Kuratorami wystawy są: Jana Gryc (Instytut Archeologii Czeskiej Akademii Nauk), Łukasz Kaczmarek(Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie),   Zdenka Kosarová (IA CAN), Lucie Valášková (Muzeum Ziemi Morawskiej w Brnie). Opracowanie części merytorycznej: Doc. Dr hab. Luděk Galuška (MZM w Brnie) Doc. Dr hab. Pavel Kouřil (IA CAN)

Patronat honorowy nad Wystawą  „Wielkie Morawy” objęli: Ambasador Republiki Czeskiej Ivan Jestřáb oraz Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Patronem medialnym wystawy jest Radio PLUS Gniezno.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto