Dni Andrychowa

29-06-2018

Już 7 lipca ruszają Dni Andrychowa czyli weekend pełen atrakcji, zarówno muzycznych jak i kulinarnych.

Podziel się ze znajomymi
Dni Andrychowa
Dni Andrychowa
Program Dni Andrychowa 2018*
7 lipca (sobota) Plac Mickiewicza

17.00 | WEEKEND
18.00 | GUTEK
19.00 | MAX CORNER CREW
20.00 | OSTATNI W RAJU

8 lipca (niedziela) Plac Mickiewicza
15.00 | ROBERT ROZMUS SHOW – familijny program estradowy
18.00 | DZIECI Z BRODĄ – koncert Joszko Brody z zespołem
19.30 | MIEJSKA ORKIESTRA DĘTA ANDROPOL
20.00 | CHÓR MISERICORDIAS DOMINI z Zagórnika

Mieszkańcy Andrychowa i okolic, będą mogli skosztować m.in. kuchni: hiszpańskiej, włoskiej, azjatyckiej czy amerykańskiej. Pierwszy Zlot Foodtrucków w Andrychowie – Smaki z czterech stron świata, będzie doskonałą okazją do spędzenia czasu z bliskimi, na świeżym powietrzu przy muzyce i dobrym jedzeniu.

WEEKEND
Grupa powstała w 2000 roku w Sejnach. Wokalistą oraz liderem zespołu jest Radosław Liszewski. Lecz grupa WEEKEND to nie tylko Radek który czaruje was swoim głosem. Zespół posiada również sekcję taneczną, którą tworzą Adam Łazowski oraz Bernard Mikulski.Grupa ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień. Muzycy zagrali niezliczoną ilość koncertów, wydali kilka płyt – stworzyli wiele hitów, które wpisały się do kanonu polskiej muzyki tanecznej. Począwszy od dużych miast, po małe miejscowości są znani z bardzo energetycznych koncertów, na których z całą pewnością nie da się nudzić.

GUTEK
Gościł na ponad 80 płytach, ale obecnie pracuje nad pierwszą. Pierwszą w roli autora, kompozytora i lidera. Przez wiele lat jego charakterystyczny głos i melodyjny śpiew kojarzył się z Indios Bravos, jak również dodawał smaku hip hopowym hymnom przełomu wieków. „Ja to Ja” Paktofoniki , „Rapowe Ziarno” Abradaba czy „To Dla Moich Ludzi” Vienia i Pelegoto przykłady pierwsze z brzegu. Chociaż Gutek został przypisany do reggae i hip hopu to wgłębiając się w gąszcz jego muzycznych kolaboracji, na tych kilkudziesięciu płytach znajdziemy całe spektrum muzycznych gatunków. Do współpracy zapraszany był min przez Marię Sadowską i Roberta Brylewskiego, Kamila Bednarka i Darka Malejonka, Pidżamę Porno i Strachy Na Lachy, FarbenLehre, Happysad czy metalową grupę Maqama oraz wielu innych. Nie odcinając się od swoich korzeni Gutek próbuje znaleźć własną formę muzyczną – czasem wywodzącą się od pulsacji reggae, czasem bazującą na swingu rhythm-and-bluesa. Kompozycje na płytę powstawały na gitarze akustycznej, ale wpływ na ich ostateczny kształt mieli również młodzi i zdolni muzycy zaproszeni przez wokalistę do składu zespołu. Dwaj z nich, bracia Dawid i Tomek Mańkowscy, współtworzyli wcześniej min formacje Druga Strona Lustra i Roots Rockets, natomiast Janek Koźliński będący studentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach udzielał się w formacjach takich jak: Organic Noises, Riffertone czy Improband. Pierwszy występ mający charakter live session odbył się w grudniu w Katowicach, został zarejestrowany na video
Płyta Gutka jest realizowana w IGS Studio przez Igora Sobczyka, z którym Gutek debiutował na scenie.

Ostatni w Raju

To grupa muzyczna, która powstała w 2013 roku grająca muzykę w stylu pop/rock/indie. Zespół tworzy czterech ambitnych muzyków, którzy posiadają duże doświadczenie artystyczne. Grupę charakteryzuje dynamizm, rozmach, zapał i temperament – cztery słowa, które tworzą perfekcyjny rock. Znacie przecież te piosenki, które mają w sobie tyle energii, że podczas odtwarzania wlewają ją w słuchających i nie da się nie kiwać głową do rytmu. W przypadku zespołu Ostatni w Raju wszystkie utwory dają właśnie taki efekt.

Zespół Max Corner Crew
Zespół powstał w 2012 roku. Miał to być ostatni akt istnienia świata, ale wbrew kalendarzowi Majów świat wciąż istnieje. Muzyka MCC to hip-hop z elementami elektroniki i gitarowych riffów. W repertuarze znajdują się również nowe wersje utworów, które Max napisał dla zespołów Persona, Druga Strona Lustra i Radio Propaganda. Do tej pory ukazały się teledyski do utworów "Studnia bez dna", "Pod górę pod wiatr", "Myśli nowoczesnego obywatela" i "Jestem stąd". Max Corner Crew pracują nad debiutanckim albumem i koncertują.
Skład zespołu:
Jarek Max Szklarczyk – wokal, gitara, elektronika
Szymon Klimkiewicz – gitara basowa
Tomasz Wieliczko – bębny

Robert Rozmus
Aktor teatralny i filmowy, showman, znany m. in. z programów Zbigniewa Górnego, Kabaretu Olgi Lipińskiej, grupy “Tercet – czyli Kwartet” oraz własnych koncertów, finalista hitu Polsatu „Twoja Twarz Brzmi znajomo”, gwiazda musicali, związany z warszawskimi teatrami – Teatrem Muzycznym ROMA i Teatrem KOMEDIA. Śpiewający aktor i showman zaprezentuje familijny program estradowy „Robert Rozmus Show”

Dzieci z Brodą
Zespół dziecięcy założony przez Joszka i jego żonę Deborę. Piosenki śpiewane przez Dzieci z Brodą od lat ujmują młodszych i starszych słuchaczy przesłaniem o nadziei, miłości, przebaczeniu, jednocześnie odważnie podając receptę na cierpienie i życiowe trudności. Twórczość zespołu, choć w pierwszej kolejności kierowana do dzieci, potrafi zachwycić wszystkich – niezależnie od wieku – swoim folkowym, ale nowocześnie zaaranżowanym i ciekawym brzmieniem. Dziecięcym śpiewom towarzyszy gra i wokal profesjonalnych muzyków, przede wszystkim Joszka Brody, który urozmaica utwory grą na niezwykłych instrumentach etnicznych: cymbałach węgierskich, altówce węgierskiej, kobzie ośmiostrunowej, utogordonie i wielu innych. Swojego talentu użyczyli także: Wojciech Waglewski, Kayah, Darek Malejonek, Antonina Krzysztoń, Marcin Pospieszalski, Janusz Grzywacz, Janusz Yanina Iwański, Cezary Paciorek, Piotr „Stopa” Żyżelewicz oraz znakomici muzycy z Węgier i Słowacji, artyści flamenco oraz górale z Istebnej i Koniakowa (rodzinnych stron Joszka).

Miejska Orkiestra Dęta ANDROPOL Andrychów
Od roku 2004 andrychowska orkiestra działa jako stowarzyszenie, którego celem statutowym jest wspierania inicjatyw i wspólnych przedsięwzięć w zakresie upowszechniania wiedzy i kultury muzycznej oraz nauki gry na instrumentach dętych poprzez organizowanie koncertów oraz współpracę z instytucjami kultury i jednostkami oświatowymi.
Orkiestra występuje na wszystkich ważnych uroczystościach kościelnych, państwowych, wydarzeniach kulturalnych oraz sportowych odbywających się na terenie Gminy Andrychów jak również poza jej granicami. W ostatnich latach były to m.in.: „Kocioł Teatralny”, „Zawody narciarskie o Puchar Burmistrza Andrychowa”, „Dni Andrychowa – Festiwal Plackorzy”, „Bieg po Serce Zbója Spod Złotej Górki”, „Finał WOŚP”, „ Obchody 70 rocznicy bitwy o Monte Cassino”, „Wigilia Andrychowska”, „Dzień Papieski”, „Dożynki Gminne”, „Zakończenie roku akademickiego UTW w Andrychowie”, „Jubileusz 70-lecia Zespołu Szkół Nr 1 w Andrychowie”, „Uroczystości Zaśnięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej”, Koncert galowy z cyklu „My, Małopolanie” w Sali Małopolskiego Centrum Kultury w Nowym Sączu.
Poziom muzyczny orkiestry utrzymywany jest stale na wysokim poziomie czego dowodem są nagrody i wyróżnienia, których w ostatnich latach znacznie przybyło na koncie andrychowskiej orkiestry – I miejsce na Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Polance Wielkiej w roku 2011 oraz 2012. Kilkukrotny udział w Finale Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu z następującym rezultatem – miejsce III w latach 2010, 2015, 2016, miejsce II w latach 2011 i 2012 oraz miejsce I w 2014 roku. Ponadto orkiestra otrzymała specjalne zaproszenie na XXVII Przegląd Orkiestr Dętych na Orawie w 2016 r. oraz w 2014 r. na VII Tarnogórski Festiwal Orkiestr Dętych im. Józefa Szweda, na którym to festiwalu kapelmistrz andrychowskiej orkiestry Łukasz Zaborowski otrzymał nagrodę dla najlepszego dyrygenta festiwalu.
Pod skrzydłami miejskiej orkiestry od kilku lat działają również dwa mniejsze zespoły instrumentalne. Pierwszy to kwintet blaszany z perkusją noszący nazwę „Brass Land & Drums”. Formacja ta pod kierownictwem Łukasz Zaborowskiego wykonuje szeroki repertuar muzyczny, oparty głównie na muzyce rozrywkowej. Na swoim koncie ma m.in. wspólny występ z kwintetem „Excelsior Brass Band” w skład którego wchodzą członkowie Zespołu i Chóru Armii USA, podczas koncertu zatytułowanego „Muzyczne spotkania” w MDK w Andrychowie w 2015 roku. Drugi skład kameralny to tzw. „Dechovka”, czyli zespół grający głównie repertuar taneczny. Andrychowska „Dechovka” występowała m.in. dwukrotnie w miastach partnerskich Tukums (Łotwa) i Breclav na Morawach ( Rep. Czech).
Stowarzyszenie MOD „Andropol” od wielu lat prowadzi przyorkiestrową szkółkę nauki gry na instrumentach dętych. Zajęcia na instrumentach blaszanych oraz saksofonach prowadzi kapelmistrz orkiestry natomiast na klarnetach – muzyk andrychowskiej orkiestry Wojciech Stanek, który jest także założycielem i administratorem strony internetowej www.orkiestra-andrychow.pl działającej od 2009 roku. Obecnie Prezesem Stowarzyszenia jest Dawid Babik – także muzyk andrychowskiej orkiestry.

Chór MISERICORDIAS DOMINI

Amatorski chór mieszany czterogłosowy powstał w 1994 r. Od tamtej pory uświetniał swoimi występami szereg lokalnych uroczystości. Zespół śpiewał m.in. podczas: konsekracji nowej świątyni w Zagórniku (1994 rok), poświęcenia Sanktuarium Górskiego na Groniu Jana Pawła II (1995 r.), peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Czarnej Madonny w Bestwinie (1998 r.), odsłonięcia Pomnika Ofiar Wojny w Zagórniku (1999 r.), 120-lecia poświęcenia kaplicy pw. śś. Bartłomieja i Łukasza w Zagórniku (2004 r.) oraz Dożynek Diecezjalno-Powiatowych w Andrychowie (2005 r.). Misericordias Domini koncertował m. in. w: Katedrze św. Mikołaja w Bielsku Białej, na Jasnej Górze w trakcie całonocnego czuwania, a także w Watykanie na prywatnej audiencji, kiedy to po kilku taktach „Ojcowski Dom” zamilkło kilka tysięcy osób. Chór zdobył liczne nagrody i wyróżnienia na konkursach i przeglądach zespołów chóralnych, jest m.in. wielokrotnym laureatem Podbeskidzkiego Festiwalu Piosenki Religijnej. Na swoim koncie ma również wspólne występy z zagranicznymi wykonawcami. W lipcu 2005 roku w kościele pw. św. Macieja w Andrychowie razem z duńskim chórem dziewczęcym „Hvidovre girls' choir” zaśpiewał popularne piosenki polskie a także „Barkę”, ulubioną pieśń Jana Pawła II. Dyrygentem chóru jest Tadeusz Prystacki. Na bogaty repertuar „Misericordias Domini” składają się pieśni z gatunku muzyki religijnej, żołnierskiej i biesiadnej.
 

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto