X Międzynarodowe Spotkanie z Folklorem

20-08-2018

Serdecznie zapraszamy na jubileuszowe X Międzynarodowe Spotkania z Folklorem, które odbędą się w piątek 24 sierpnia o godz. 18.00 na Gnieźnieńskim Rynku. Spotkaniom patronuje Radio PLUS Gniezno!

Podziel się ze znajomymi
X Międzynarodowe Spotkania z Folklorem
X Międzynarodowe Spotkania z Folklorem | MOK Gniezno

Jak można przeczytać na stronie internetowej organizatora Pierwszą stolicę Polski  odwiedzi w tym dniu 250 artystów z całego świata m.in. Hiszpanii, Macedonii, Grecji, Algierii i innych. Dla wszystkich, którzy chcieliby wziąć czynny udział w korowodzie, zbiórka przy Mok o 17.45, a zainteresowanych warsztatami folklorystycznymi i rękodziełem zapraszamy do centrum miasta w godz. 15.30 do 17.00.

To jedyna w roku okazja by zwiedzić świat w jedno popołudnie i poznać poprzez śpiew, taniec i strój  kulturę zaprzyjaźnionych narodów. Pamiętajcie piątek 24 sierpnia RYNEK!!!

Uczestnicy Festiwalu

„Association culturelle les couleurs d’Algérie”

Algieria

Jesteśmy grupą młodych mężczyzn i dziewcząt w wieku nie sięgającym 25 lat, specjalizujemy się w ochronie  kulturowego dziedzictwa – muzyki i pieśni tradycyjnej z całego terytorium Algierii.

Dziedzictwo algierskie jest bardzo znane na poziomie międzynarodowym, ale niestety zostało ujednolicone przez przestarzałe stereotypy, które jedynie powierzchownie oddają głębię artystycznego serca Algierii. Stowarzyszenie czerpie garściami z historii tego obszaru, z głęboko tu zakorzenionej namiętności i gwaru.

Cel, który wyznaczyliśmy, unieśmiertelnia tradycje naszego kraju i sprawia, że możliwa staje się wymiana kulturalna w różnych kręgach społeczeństwa.

„GUDA”

Białoruś

„GUDA” jest jedną z najbardziej znanych grup ludowych Białorusi. Podstawą repertuaru „GUDA” są pieśni rytualne i tańce ludowe. Obecnie wiele piosenek i tańców z repertuaru grupy jest już nieaktualnych – zostały one odnowione przez członków grupy „GUDA” zgodnie z zapisami nutowymi podczas wypraw ludowych i komunikacji z opiekunami tradycji ludowych. Dzięki temu grupa „GUDA” jest absolutnie wyjątkowa …

Historia grupy rozpoczęła się ponad dwie dekady temu na początku lat 90-tych. Niektórzy młodzi ludzie – naukowcy i studenci – połączyli swoje wysiłki, aby zbadać starożytną historię i kulturę białoruskiej ziemi: badania eksperymentalne w dziedzinie archaicznego dziedzictwa śpiewu stanowiły gałąź ich pracy. Przeprowadzono kilka ekspedycji etnograficznych i nawiązano kontakty z żywymi stróżami dawnych tradycji, dokonano nagrań audio i wideo. Współpraca z muzykologami etnicznymi i folklorystami podczas długich prac pozwoliła wyróżnić i naśladować osobliwości starożytnego sposobu śpiewania.

 

The  Cultural  Association  of  Drama  ” Our  Origins „

Grecja

The Cultural Association of Drama „Our Origins” została założona w 1991 roku. Głównym celem tego stowarzyszenia jest zachowanie, pielęgnacja i rozprzestrzenianie się naszego bogatego dziedzictwa kulturowego.

Stowarzyszenie składa się z około 130 członków, którzy tworzą grupy taneczne. Wiek członków wynosi od 4 do 50 lat.

Tańca i piosenki naucza nauczyciel tańca i szef Stowarzyszenia, Litsa Tselempi. Taniec jest także prowadzony przez nauczyciela tańca Giotę Papadopoulou.

 

„Do Lusco ó Fusco”

Hiszpania – Galicja

„Do Lusco Ó Fusco” narodziła się w 1985 roku w A Guarda (Galicja, Hiszpania) jako grupa ludowego tańca i muzyki w reżyserii Julii Sobrino Gonzalez.

Od samego początku zaczęliśmy występować w południowej Galicji i północnej Portugalii. W 1991 roku projekt zaczyna się od „Encontro dos Pobos”, a jest to międzynarodowy festiwal folklorystyczny promujący wymianę z grupami o różnym pochodzeniu. Przez wszystkie lata brali oni także udział w wielu różnych festiwalach m.in. w Walii i Kornwalii (Wielka Brytania), Bretanii (Francja), Sardynii (Włochy), Macedonii (Grecja), Turcji, Czechach, Bułgarii, Rumunii, Ukrainie, a także w Portugalii i Hiszpanii.

Obecnie grupa liczy około 50 członków w wieku od 5 do 60 lat, jednak większość to młodzi ludzie.

 

The  Cultural  Association “Salmorena Losareña”

Hiszpania

„Salmorena Losarena” powstała w Losar w Vera, położonej w regionie Vera, w 1993 roku.

Salmorena Losareña przyjmuje repertuar pieśni i tańców z całej Estremadury, choć w większym stopniu z regioniu la Vera, gdzie powstała grupa. Wiążę się to z tym iż kraina pochodzenia jest regionem niezwykle bogatym w folklor.

Grupa składa się z ponad 40 dorosłych osób, oraz sekcji tańca szkolego, w którym jest 25 chłopców i dziewcząt, tworzących grupę dzieci.

Co roku grupa organizuje w Losar de la Vera Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Losar, w którym wiele krajów pokazało swoją kulturę i tradycje właśnie poprzez taniec i muzykę.

 

The folk ensemble”Orce Nikolov”

Macedonia

Zespół folklorystyczny „Orce Nikolov” ze Skopje-Macedonia powstał w 1945 roku, aby promować i prezentować w sposób artystyczny tańce ludowe, pieśni, instrumenty i kostiumy z Macedonii. W tym czasie odniósł wielki sukces w dziedzinie sztuki ludowej, i należną reputację na całym świecie.

Folklor jest kulturowym przesłaniem z poprzednich pokoleń, aż do czasów obecnych. To pielęgnowanie folkloru stanowi jedyne studium przeszłości, która zakłada nieprzerwane połączenie teraźniejszości, przeszłości i przyszłości.

Pielęgnowanie folkloru reprezentuje zachowanie najładniejszych elementów sztuki ludowej, jakie ludzie stworzyli na tym terenie, tworząc w ten sposób dzieło wzbudzające podziw i szacunek na świecie. Od początku istnienia zespół liczył ponad 10 000 członków. Dziś większość z nich to profesjonalni muzycy ludowi, piosenkarze, tancerze – którzy stali się gwiazdami narodowymi.

Tańce ludowe w Macedonii charakteryzują się eleganckimi ruchami, ekscytującymi rytmami i wrażliwością wynikającą z duszy narodu.

 

The folklore ensemble ČAČINARE

Słowacja

Zespół folklorystyczny ČAČINARE powstał w 2009 roku. Działa w miejscowości Spišská Nová Ves – położonej we wschodniej części Słowacji, stolicy regionu Spisz. Jest to młoda grupa, ale członkowie grupy mają bogate doświadczenie jak chodzi o rozmaite tańce ludowe, występy i festiwale, ponieważ wszyscy członkowie grupy wywodzą się z rozmaitych grup folklorystycznych naszego regionu.

Na początku tworzenia grupy ČAČINARE liczyło 30 członków, obecnie liczy ponad 50 członków. Średni wiek członków ČÁČINARE wynosi 37-38 lat, a waha się on w przedziale od 16 do 62 lat.

 

Folk Dance Ensemble „Polytechnic”

Ukraina

Zespół Tańca Ludowego „Politechnika” na Narodowym Uniwersytecie Technicznym Ukrainy „KPI” powstał w 1946 r. Przez lata istnienia około 3000 amatorów – większość studentów i nauczycieli akademickich – uczyło się tu sztuki tańca.

Artyści z zespołu otrzymali dużą liczbę nagród, dyplomów i certyfikatów. Zespół był wielokrotnym zwycięzcą miejskich i międzynarodowych festiwali amatorskiego folku. W 1987 roku zespół zdobył II Ogólnopolski Festiwal Sztuki Ludowej, a kolejny raz w 1988 roku otrzymał honorowy tytuł „ludowego amatorskiego kolektywu tanecznego”.

W czasie swojego istnienia zespół koncertował w Bułgarii, na Węgrzech, w Czechosłowacji, USA, Niemczech, Turcji, wielu miastach Ukrainy. Artyści pojawiają się ponownie na scenie, aby przekazać widzom prawdę o lojalności i miłości do ojczystej ziemi i bogactwie ludzkiej duszy, wiecznej miłości. Spotkania z publicznością są radością i wielką odpowiedzialnością. Obecnie zespół tworzy ponad 60 studentów, profesorów i absolwentów Politechniki Ukrainy „KPI”.

 


Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto