II Przegląd Kina Ukraińskiego 2018 – Koszalin & Kołobrzeg

30-11-2018

Dzięki współczesnej i klasycznej kinematografii ukraińskiej widzowie będą mogli lepiej poznać historię tego kraju.

Podziel się ze znajomymi
Kino Ukraińskie
Kino Ukraińskie
„II Przegląd Kina Ukraińskiego 2018 – Koszalin & Kołobrzeg” rozpocznie się już w przyszłym tygodniu. Organizatorzy chcą przybliżyć polskiemu społeczeństwu ukraińską, współczesną i klasyczną kinematografię. Przez dobór filmów chcą pokazać historię i kulturę Ukrainy.

Seanse filmów ukraińskich odbędą się 4, 6 i 7 grudnia w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej między godziną 17.00 a 22.00 oraz 13 grudnia w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu. Wstęp wolny.

Program:
4 grudnia 2018 (wtorek) – godz.17.00

Z uwagi niedawne ataki sił morskich Federacji Rosyjskiej na okręty ukraińskiej marynarki tj.
w związku z ostrzelaniem i zajęciem przez Rosję trzech ukraińskich okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej postanowiliśmy pokazać film dokumentalny opwiadających o wojnie na Ukrainie, w Donbasie pt. Ukraińcy – ochotnicy bożego plutonu. Film dokumentalny opowiada o tym, co zmusza ochotników iść na wojnę. Ten film - opowieść o stworzeniu nowej armii ukraińskiej. Pokazano pierwsze miesiące walk w obronie Ukrainy po wydarzeniach na Majdanie. Bohaterska obrona lotniska w Doniecku trwała 242 dni. Film posiada napisy w języku polskim.

Drugi film pt. Jezioro Łabędzie. Zona opowiada historię więźnia w sowieckim łagrze. Na trzy dni przed zakończeniem odsiadki w ciężkim sowieckim więzieniu, ucieka człowiek. Chroni się w pobliskim blaszanym, przerdzewiałym pomniku- sierpie i młocie. Wynędzniały, głodny, zziębnięty, niby na wolności, a uwięziony symbolu sowieckiego imperium. Przejmujący obraz. Rzeczywistość tak straszna i ... Film stworzono w łagrze, gdzie długie lata spędził autor scenariusza Serhij Paradżanow.

5 grudnia 2018 (środa) – godz.17.00

Drugiego dnia Przeglądu pokażemy klasykę ukraińskiego filmu, Biały ptak z czarnym znamieniem (1971).
Film opowiada o losach biednej, wielodzietnej bukowińskiej rodzinie Zvonarov. Rozchodzą się drogi synów Lesia Zvonara: starszy idzie do Armii Czerwonej, średni — do lasu, do UPA, młodszy — pozostaje na uboczu. Ale nieraz się spotkają i nieraz skrzyżują się ich losy, czy to w miłości, czy to z bronią w ręku. Akcja filmu odbywa się w 1937-47 r. W filmie po raz pierwszy pokazani zostali żołnierze Ukraińskiej Powstańczej Armii, jasno deklarujący cel swojej walki – niezależną i wolną Ukrainę.

19.00 Drugi film pt. Duma pro Tarasa Bulbu (produkcja ukraińska).

XVI wiek. Wojska tureckie najeżdżają należące do Polski ukraińskie stepy. Do armii polskiej dołączają Kozacy zaporoscy, w zamian za obietnicę przekazania im władzy nad stepami. Po zwycięstwie nad Turkami Polacy nie wywiązują się z obietnicy i pacyfikują kozackie oddziały. Pokonani Zaporożcy osiedlają się na pobliskich wzgórzach. Kilkanaście lat później synowie kozackiego pułkownika Tarasa Bulby, Andriej i Ostap, przyjeżdżają do Kijowa, aby studiować na polskiej uczelni. Andriej zakochuje się w polskiej szlachciance Natalii, córce gubernatora miasta Dubno.

„II Przegląd Kina Ukraińskiego 2018 – Koszalin & Kołobrzeg” patronatem medialnym objęło Radio Plus.

MW

O II Przeglądzie Kina Ukraińskiego Roman Biłas, przewodniczący Zarządu Związku Ukraińców w Polsce

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto