Recepta na Pokój – reportaż z Izraela

01-01-2019

Papież Franciszek apeluje dzisiaj o budowniczych pokoju. Jak to robić? Czy budowanie pokoju dziś jest możliwe? Odpowiedzi na to pytanie Marta Komorowska szukała w Izraelu, państwie, które od lat pogrążone jest w konflikcie.

Podziel się ze znajomymi
Ceramika ze słowami: pokój, wiara, cud na murze przy Strefie Gazy. Projekt i wykonanie - Path to Peace.
Ceramika ze słowami: pokój, wiara, cud na murze przy Strefie Gazy. Projekt i wykonanie - Path to Peace. | Marta Komorowska
W orędziu na 52. Światowy Dzień Pokoju papież Franciszek apelował do polityków o podjęcie konkretnych działań na rzecz pokoju.

W tekście pod tytułem "Dobra polityka służy pokojowi" Ojciec święty pisał między innymi: „Każdy może wnieść swój kamień do budowy wspólnego domu. Autentyczne życie polityczne, które opiera się na prawie i na szczerym dialogu między stronami, odnawia się z przekonania, że każda kobieta, każdy mężczyzna i każde pokolenie zawierają w sobie pewną obietnicę, która może wyzwolić nowe energie relacyjne, intelektualne, kulturowe i duchowe. Nigdy nie jest łatwo przeżywać takie zaufanie, ponieważ relacje międzyludzkie są złożone. Zwłaszcza w tych czasach żyjemy w klimacie nieufności, który jest zakorzeniony w strachu przed innym lub obcym, w lęku przed utratą własnych korzyści (…). Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, nasze społeczeństwa potrzebują „budowniczych pokoju”, którzy mogliby być autentycznymi posłańcami i świadkami Boga Ojca, który chce dobra i szczęścia rodziny ludzkiej."

Jak budować dzisiaj pokój? Odpowiedzi na to pytanie Marta Komorowska szukała w Izraelu, państwie, które od lat pogrążone jest w konflikcie. Posłuchaj nagrań:

Światowy Dzień Pokoju obchodzony jest co roku 1 stycznia.

Recepta na Pokój - cz.1/Marta Komorowska
Recepta na Pokój - cz.2/Marta Komorowska
Recepta na Pokój - cz.3/Marta Komorowska
Recepta na Pokój - cz.4/Marta Komorowska
Recepta na Pokój - cz.5/Marta Komorowska
Recepta na Pokój - cz.6/Marta Komorowska

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto