Jubileuszowe Święto Dobrych Książek

20-03-2019

Już 4 kwietnia w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego nastąpi inauguracja jubileuszowych, XXV Targów Wydawców Katolickich. To niezwykłe święto książki (nie tylko religijnej) potrwa do niedzieli 7 kwietnia.

Podziel się ze znajomymi
Targi Wydawców Katolickich
Targi Wydawców Katolickich
Tegoroczna edycja Targów zgromadzi blisko 170 wystawców z całego kraju, oficyn kościelnych, zakonnych i świeckich specjalizujących się w publikacjach o tematyce religijnej, które targowej publiczności zaprezentują ponad 12 tysięcy publikacji. Od wielu lat wydarzenie przyciąga tysiące miłośników książek oraz spotkań, a w ubiegłym roku padł frekwencyjny rekord: ponad 35 tys. odwiedzających.

- Cieszy fakt, że Święto Dobrych Książek, jakim co roku są nasze targi, przyciąga coraz większą liczbę podmiotów zainteresowanych prezentacją swojej oferty. Z kolei jej jakość i zainteresowanie, jakie wzbudza wśród czytelników przekłada się na znakomitą frekwencję odwiedzających – mówi ks. Roman Szpakowski sdb, prezes zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, potwierdzając wzrost liczby wystawców w porównaniu z 2018 rokiem.

Chociaż, w oczywisty sposobów, to książka pozostaje w centrum zainteresowania organizatora, czyli Stowarzyszenia Wydawców Katolickich oraz wystawców, to dbają ono również o szeroko pojęty aspekt różnorodności w planowanych inicjatywach. Tradycyjnie, jak co roku, w programie towarzyszącym Targów nie zabraknie licznych pokazów filmowych i wystaw. W tym roku odwiedzający Arkady Kubickiego będą mieli m.in. możliwość podziwiania znaczków ze zbiorów Poczty Polskiej „Piękno sakralne” oraz „Święty Jan Paweł II”.

W trakcie Targów odbędą się spotkania ze znanymi osobami życia kultury: Jerzy Stuhr, legenda polskiego kina oraz ks. Andrzej Luter, przyjaciel artystów i krytyk filmowy, będą rozmawiać o swojej wspólnej książce „Myśmy się uodpornili”, w której odsłaniają sposoby na to, jak uodpornić się na świat; ojciec Adam Żak koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu, autor książki „Wierzchołek góry lodowej” wraz z o. Jackiem Prusakiem, psychoterapeutą, psychologiem i publicystą „Tygodnika Powszechnego” będą rozmawiać o stanowisku Kościoła wobec pedofilii; odwiedzający będą także mieli okazję spotkać się też z prokuratorem Andrzejem Witkowskim, w związku z wydaniem książki „Ścieżki grozy. Ze wspomnień prokuratora do spraw zabójstw” - to pierwszy tom dzieła, w którym autor wspomina swoją zawodową karierę aż do momentu, w którym powierzono mu prowadzenie śledztwa w sprawie zabójstwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Swój udział w targach i chęć spotkania z czytelnikami potwierdzili już także: prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, Jan Pospieszalski, Grzegorz Górny, Jan Rosikoń, bp Jan Długosz, bp Krzysztof Nitkiewicz, Bronisław Wildstein, Michał Karnowski, s. Anna Maria Pudełko, ks. prof. Waldemar Chrostowski, Magdalena Ogórek, Danuta Dunin-Holecka, Joanna Krzyżanek, Ks. Zbigniew Sobolewski, Katarzyna Olubińska, Marek Zając, Siostra Anastazja Pustelnik, Siostra Małgorzata Chmielewska, Piotr Żyłka, prof. Jan Żaryn, i wielu innych.

Targi Wydawców Katolickich to wydarzenie kierowane do całych rodzin, dlatego po raz kolejny zorganizowana zostanie m.in. Akademia rodzinnego czytania, która w przyjazny dzieciom i dorosłym sposób promuje ideę wspólnej, rodzinnej lektury książek.

Kluczowym akcentem Targów jest Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS, która w tym roku przyznana zostanie po raz 21. Wyróżnienie przyznawane jest w kilkunastu kategoriach tematycznych, począwszy od kategorii literackiej czy edytorskiej, poprzez publikacje dla dzieci i młodzieży, multimedia, książki historyczne oraz współczesną i tradycyjna muzykę chrześcijańską. Do tegorocznej edycji Nagrody zostało zgłoszonych ponad 350 tytułów. Nagrodzie FENIKS, towarzyszy także Nagroda Małego FENIKSA, która przyznawana jest instytucjom i osobom szczególnie zasłużonym na polu promocji książki religijnej w mediach. Gala wręczenia Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2018 będzie w sobotę 6 kwietnia w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15.

Szczegółowe informacje oraz kalendarium spotkań (na bieżąco uzupełniane) znaleźć można pod adresem www.swk.pl.
 

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto