Koronacja Królewska 2019 pod znakiem zaślubin sprzed tysiąca lat!

18-07-2019

Zapachy pieczonego mięsiwa i podpłomyków, kramy z rękodziełem, szczęk oręża i tętent końskich kopyt... To tylko niektóre z atrakcji, które obok różnych inscenizacji, koncertów muzyki dawnej czy warsztatów dla dzieci wypełnią jak co roku, w ostatni weekend lipca, plac u stóp gnieźnieńskiej katedry. A to wszystko podczas kolejnej edycji Festiwalu Kultury Słowiańskiej „Koronacja Królewska”, który już 27 i 28 lipca!

Podziel się ze znajomymi
Koronacja Królewska
Koronacja Królewska | 2019
 Motywem przewodnim tegorocznej odsłony będą zaślubiny sprzed tysiąca lat. Odwiedzający zobaczą, jak mogły wyglądać obrzędy podwładnych Mieszka I i Bolesława Chrobrego: będą zrękowiny, tańce, turnieje, bitwy o wybrankę, zabawy, konkursy oraz oczywiście sama ceremonia połączenia małżonków nierozerwalnym węzłem.
 
 
Z pewnością wszystkich amatorów łucznictwa nie tylko historycznego ucieszy fakt, że od tego roku podczas Koronacji Królewskiej rozgrywane będą dwa turnieje zamiast jednego. Oprócz tradycyjnego Turnieju Łuczniczego o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu, który odbędzie się już po raz trzynasty, zapraszamy także na Turniej łuczniczy 3D, w którym oprócz łuków historycznych można będzie posługiwać się także sprzętem typu hunter, sportowym oraz bloczkowym.
 
 
Muzykę z gier pełnych zamków, rycerzy oraz fantastycznych stworów zaprezentuje Heroes Orchestra, czyli pięćdziesięcioosobowa grupa muzyków i chórzystów, których koncert będzie „gwoździem programu” tegorocznego Festiwalu. Zawiedzeni nie będą w szczególności fani serii gier Heroes of Might & Magic, jak i takich tytułów jak Baldur's Gate, Icewind Dale czy Gothic, ale także miłośnicy muzyki symfonicznej czy filmowej.
 
 
W programie wydarzenia jak zwykle również mnóstwo atrakcji, które przybliżą nam życie w średniowiecznej osadzie: warsztaty filcowania, zabawy i konkursy plebejskie, trening młodego wojownika, woltyżerka konna, nauka gry w kubba, przebieralnia strojów średniowiecznych, miejsce koronacji na władcę, strefa kata oraz duża ilość stoisk z jadłem, biżuterią, bronią białą, ubraniami czy zabawkami z epoki.
 
 
Nowością podczas tej edycji wydarzenia będą namioty, w których będzie można spotkać… roboty. Myli się jednak ten, kto uważa że ich obecność trudno jest połączyć ze średniowiecznym klimatem imprezy. Na stanowisku firmy KUKA będzie można w koronie zapozować robotowi. Maszyna zeskanuje naszą twarz i przeniesie podobiznę na rysunek. Gotowy portret będzie można zabrać do domu! Natomiast firma Scriware zaprasza do swojego namiotu na warsztaty dla młodszych dzieci „Konstruktorzy i designerzy” oraz tworzenie makiet Gniezna kiedyś i dziś z klocków do nauki podstaw inżynierii. Warsztaty dla starszych dzieci „Robotyczna gra terenowa” to zaś pisanie kodu programistycznego, który sprawi, że robot przejedzie wyznaczoną trasę po jednej z makiet Gniezna. Zapisy na warsztaty: monika.fifer@gniezno.eu
 
 
Na brak atrakcji z pewnością nie będą mogli narzekać także najmłodsi uczestnicy wydarzenia. Właśnie dla nich przygotowano ogromną strefę dla dzieci, gdzie kilkanaście podmiotów – partnerów i sponsorów wydarzenia zaprosi na warsztaty, konkursy i turnieje.
 
Stanowisko firmy Velux: tworzenie łapaczy snów, wykonywanie koszyczków, robienie wianków i wiele innych.
 
Stanowisko Muzeum Archeologicznego w Biskupinie: filmy, zdjęcia, kopie zabytków; gry edukacyjne, warsztaty plastyczne.
 
Stanowisko Technikum Teb Edukacja: przystrajanie nakryć głowy, wyrób naszyjników, bransolet i świec.
 
Stanowisko Wielkopolskiej Grupy „Gniazdo”: wystawa znalezisk z ziemi piastowskiej, dokumentów, sprzętu do poszukiwań.
 
Stanowisko Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna: budowa słowiańskiego grodu z plasteliny, rzut podkową, puzzle słowiańskie, kolorowanki i przedstawienie.
 
Stanowisko firmy Scriware: warsztaty „Konstruktorzy i designerzy” oraz „Robotyczna gra terenowa”.
 
Stanowisko firmy KUKA: zapozuj robotowi w królewskiej koronie, a wykona twój portret.
 
Stanowisko Fantasmagorii: warsztaty z tworzenia broni, hełmów i zbroi z kartonu.
 
Stanowisko Miejskiego Ośrodka Kultury: ozdabianie koron, odlewanie kafli gipsowych, robienie naszyjników.
 
Stanowisko Językowego Przedszkola Prymus: warsztaty tworzenia masek o tematyce średniowiecznej, nauka gry w szachy.
 
Stanowisko Biblioteki Pedagogicznej i Centrum Aktywności Społecznej „Largo”: spacer z żywą książką, spektakle Teatrzyku Kamishibai.
 
 
Przy bramie głównej pojawi się także namiot Muzeum Początków Państwa Polskiego, a w nim wystawa poświęcona gnieźnieńskim odkryciom archeologicznym i ich autorom. Ale to nie wszystko! Muzealnicy przygotowali wiele aktywności, dzięki którym będzie można „dotknąć” historii. Wśród nich terenowa zabawa – Archeologiczny Tor Przeszkód. Natomiast przewodnicy Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski” zaproszą na darmowe zwiedzanie z przewodnikiem Katedry Gnieźnieńskiej oraz spacer po Trakcie Królewskim.
 
Wszystkie atrakcje są bezpłatne! Szczegółowy program znajdziecie tutaj!
 
Patronem medialnym Koronacji Królewskiej jest Radio PLUS Gniezno!

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto