VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej pt. „Błogosławić mnie będą wszystkie narody”.

21-08-2019

Kolejny festiwal trwać będzie od 15 września do 20 października a odbywać się będzie w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Giewartowie, który posiada organy z roku 1912, wybudowane przez firmę Braci Rieger z Jägerndorf. Opus 1788 - instrumentu idealnie dostosowanego do akustyki zabytkowej świątyni, swoim charakterem znakomicie nadaje się do interpretowania muzyki epoki baroku jak i romantyzmu.

Podziel się ze znajomymi
Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej | Giewartów
Tytuł Festiwalu w Giewartowie bardzo skutecznie propaguje ideę łączenia poprzez Sacrum tych wartości, które z powodów rozbieżności geograficznych i kulturowych mogą wydawać się bardzo odległe. Festiwal obejmuje 6 koncertów, podczas których zabrzmią przede wszystkim giewartowskie organy. W części kameralnej zaś wystąpią zespoły wokalno-instrumentalne o różnorodnej obsadzie wykonawczej: kameralne zespoły wokalne, zespoły instrumentów smyczkowych i dętych, orkiestry kameralne.

Festiwal obejmie 6 koncertów, podczas których zabrzmią przede wszystkim giewartowskie organy. W części kameralnej wystąpią zespoły wokalno-instrumentalne o różnorodnej obsadzie wykonawczej: kameralne zespoły wokalne, zespoły instrumentów smyczkowych i dętych, orkiestry kameralne. 

Pierwszy koncert w niedzielę 15 września. Wystąpią na nim:
Elżbieta Karolak (prof. dr hab. AM Poznań)- organy Elżbieta Karolak uznana polska organistka, Profesor doktor habilitowany AM w Poznaniu, prowadzi również klasę organów w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu. Jest także pedagogiem Państwowego Liceum Muzycznego im. M. Karłowicza w Poznaniu. Ukończyła kursy mistrzowskie w Pradze u Milana Slechty (1979) i w St. Donat u Marie-Clair Alain (1989). Koncertowała m. in. na Bydgoskim Festiwalu Muzycznym (1983, 1986), Poznańskiej Wiośnie Muzycznej (1986), Słupskich Dniach Muzyki Organowej i Kameralnej (1988),Dominikańskich Koncertach Organowych w Gdańsku (1989, 1990), na Festiwalu Organowym w Rydze (1989), w Moguncji (1988), w Kamieniu Pomorskim (1993), w Frederiksborg (1988, 1992). Współpracuje z Orkiestrą Państwowej Filharmonii w Poznaniu, orkiestrami kameralnymi Amadeus i Sinfonia Varsovia, z Poznańskim Chórem Katedralnym (wspólne koncerty w Europie i USA, nagrania radiowe,płytowe i telewizyjne) oraz Krajowym Biurem Koncertowym w Warszawie. Prowadziła seminarium z zakresu interpretacji muzyki organowej na Wydziale Muzyki Kościelnej Uniwersytetu w Moguncji. Działalność koncertowa Elżbiety Karolak obejmuje występy z recitalami solowymi i koncertami kameralnymi z wokalistami i instrumentalistami (skrzypce, obój, flet, trąbka, wiolonczela).Występuje na festiwalach krajowych (Oliwa, Koszalin, Słupsk, Kamień Pomorski, Poznań, Bydgoszcz) i zagranicznych (Łotwa,Niemcy, Dania, Szwecja, Rosja, Hiszpania, Francja, Belgia, Holandia).Program: dzieła J.S. Bacha oraz kompozytorów XVII-XVIII w.

Triumphal Brass Quintet – (Bydgoszcz) Zespół powstał w 2001 roku. Tworzą go: Janusz Bobiński, Tomasz Gluska, Jarosław Klekotko, Paweł Kalicki oraz Robert Bartoszewicz, którzy są solistami Opery Nova , Filharmonii Pomorskiej i Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy. Artystów połączyła ogromna pasja do muzyki i chęć jej wspólnego kreowania. Znakomity warsztat każdego instrumentalisty, naturalne wyczucie stylu oraz estradowe doświadczenie gwarantują wysoki poziom artystyczny. Zespół znakomicie wczuwa się w muzykę doby renesansu, baroku,klasycyzmu, romantyzmu jak i muzykę współczesną. Kwintet z powodzeniem koncertuje na terenie całego kraju oraz za granicą na małych i dużych scenach, uświetniając swoim brzmieniem uroczystości państwowe, festiwale kameralne. Z każdym występem zyskuje sobie kolejną rzeszę fanów i słuchaczy.Program: dzieła takich kompozytorów jak: J.S.Bach. W.A.Mozart,S,Scheidt, Joh.Brahms,G.Puccini.2)

Drugi koncert w niedzielę 22 września. Wystąpią:

Jan Vermeire (Belgia) – organy Jan Vermeire, koncertujący organista. Kształcił się u Roberta Deleersnydera w Music Academy w Veurne. Kontynuował naukę w Royal Conservatoire w Brukseli u profesora Huberta Schoonbroodta. Przez kilka lat studiował u wiedeńskiego pedagoga HeddySzamosi. Studiował także dyrygenturę chóralną u profesora Floriana Heyericka w Królewskim Konserwatorium w Gandawie.Jan Vermeire jest organistą w Lapon (2011) w modernistycznym kościele Matki Boskiej Wydmowej („Katedra Światła”) w Koksijde. Jest wirtuozem organów często zapraszanym na prestiżowe festiwale organowe na całym świecie. W ostatnich latach koncertował w Belgii, Francji, Niemczech, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Polsce, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Australii (Sydney iMelbourne) i Stany Zjednoczone Ameryki (recitale w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Shenandoah University i na słynnych organach Mormon Tabernacle w Salt Lake City)Jan Vermeire jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego Koksijde i Veurne-Nieuwpoort, a także Festival International d'Orgue en Flandre (Francja). Dokonał kilku nagrań na historycznych organach we Flandrii, które to były transmitowane w Holenderskim Radiu 4. W 2008 roku nagrał płytę na znakomitych organach Woehla w Cuxhaven (Niemcy), wraz z Ottone Brass Quintet, a w 2009 roku na historycznych organach Jacobus Van Eynde (1716) w Ver-Assebroek (Brugia). W 2012 roku ukazała się nowa płyta z utworami organowymi Johanna Sebastiana Bacha na organach Jürgena Ahrenda w Porrentruy w Szwajcarii. W 2016 roku był zaangażowany w projektniemieckiej wytwórni muzyki klasycznej Fagott-Orgelverlag, dla której zarejestrował komplet dzieł Samuela Scheidta. Program: Dzieła kompozytorów XVII-XVIII w oraz utwory z rękopisu Sióstr Klarysek z klasztoru w Starym Sączu ca 1768 r.


Trzeci koncert w niedzielę 29 września:
Ignacio Ribas Talens (Hiszpania) – organy Ignacio Ribas Taléns – pochodzi z Walencji. Naukę gry na fortepianie, klawesynie i organach w konserwatorium rozpoczął w swoim rodzinnym mieście, kończąc studia magisterskie w Konserwatorium w Barcelonie. Pod kierunkiem Montserrat Torrent udoskonalił swoją technikę organową realizując studia podyplomowe na wydziale muzykologii Consejo Superior de Investigaciones Científicas(C.S.I.C.) (Wyższa Rada Badań Naukowych) w Barcelonie.Laureat nagród:1988 - Wyróżniony na Ogólnopolskim Konkursie Młodzieży Muzyki w Geronie.1990 - Nagroda Andrésa Segovii i Ruiza de Moralesa w interpretacji muzyki hiszpańskiej w Santiago de Compostela.2011 - Pierwsza nagroda za kompozycję organową Cristóbal Halffter, przyznana przez Instituto de Estudios Bercianos. Brał udział w wielu międzynarodowych cyklach i festiwalach w Hiszpanii, Szwajcarii, Włoszech, Francji, Niemczech, Austrii, Portugalii,Kanadzie i USA jako solista i akompaniator różnych grup wokalnych i instrumentalnych (hiszpański Brass Luur Metalls, QuintetoMediterráneo, Trío Xácara, OM de Valencia, National Nacional de Petits Cantors d'Andorra - jako organista tytularny 1993-2007,Orquesta Nacional de Cámara de Andorra, Concert de les Arts,).Szczególne znaczenie mają jego koncerty jako solisty występującego w ważnych katedrach i ośrodkach organowych w Paryżu(katedra Notre Dame, kościół św. Eustachego, św. Antoine de Quinze Vingts), Versalles, Lizbona, Brugia, Madryt, Barcelona,Walencja, Sewilla , Kolonia, Bonn, Wiedeń, Turyn, Rzym i Montevideo

Realizując swoją działalność pedagogiczną w Księstwie Andory, został poproszony o prowadzenie kursów mistrzowskich na temat muzyki iberyjskiej od XVI do XXI wieku.Od 2003 do 2008 roku był dyrektorem międzynarodowego kursu współczesnej muzyki organowej, który odbywał się w Andorze przez różnych specjalistów muzyki współczesnej na organy. Od 1999 roku jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Księstwie Andory. Od 2018 r. Jest dyrektorem artystycznym Jornades d'orgue ibèric (la Massana). Obecnie jest organistą Kościoła Sant Esteve w Andorra la Vella w Księstwie Andory. 

Zespół chorałowy VOX CORDIS powstała w 2008 roku. Założycielami są: Michał Kołodziej oraz Tomasz Muszalski. Początkowo funkcjonowała przy parafii pw. M.B. Fatimskiej na bydgoskich Wyżynach. Od października 2010 roku jest scholą parafialną parafii pw. NSPJ w Bydgoszczy. Dyrygentem zespołu i kantorem jest organista parafii pw. NSPJ – Michał Kołodziej.

Vox Cordis wykonuje tradycyjny śpiew Kościoła – chorał gregoriański. Jest jedynym zespołem tego typu w Bydgoszczy. Ma w swoim repertuarze także liturgiczne śpiewy parachorałowe oraz dawne polskie pieśni kościelne. Schola w ciągu kilku lat działalności śpiewała m.in. w wielu parafiach bydgoskich a także m.in. w Warszawie, Poznaniu, Sopocie i Toruniu.Najczęściej śpiewy chorałowe w wykonaniu scholi można usłyszeć na Mszy Świętej w klasycznym rycie rzymskim o godzinie 14.00 w parafii pw. NSPJ w Bydgoszczy.Program: Utwory z Tabulatury Jana z Lublina, ca 1540 r.

Czwarty koncert w niedzielę 6 października:
Andreas Liebieg (Niemcy) ANDREAS LIEBIG, urodzony w 1962 roku. Od 2014 r. Organista katedralny w Bazylei, a od 2013 r. do 2015 r. kierownik wydziałuorganów w Tiroler Landeskonservatorium w Innsbrucku. Studiował muzykę kościelną w Westfälische Landeskirchenmusikschule w Herford. W latach 1983-89 studia na organach, fortepianie i teorii muzyki w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunstw Stuttgarcie u takich profesorów jak: L. Lohmann, A. F. Faiss, H. Deppert i H. Lachenmann, z D. Roth w Paryżu, M. Haselböck wLübeck, Zs. Szathmáry we Freiburgu i S. Celibidache w Moguncji. Od 1989 do 90 przebywał na stypendium Niemieckiej Wymiany Akademickiej na studiach u H. Haselböcka w Wiedniu. W roku 1988 otrzymał pierwsze nagrody w międzynarodowych konkursach organowych w Dublinie i Odense.Od 1989 r. do 1993 r. Liebig uczył gry na organach w Akademiach Muzycznych w Lubece, a między 1995 a 1997 r. w Oslo. Kantor i organista w kilku kościołach w Danii, Norwegii i Szwajcarii. Dyrektor artystyczny festiwali i serii koncertów, np. OstwestfälischeOrgeltage, Krummhörner Orgelfrühling (2001 - 2011), Internationale Sommerkonzerte Dornum i Orgelsommer Marienhafe (WschodniaFryzja). Posiada bardzo rozległy rozległemu repertuar począwszy od Robertsbridge Codex do muzyki awangardowej. Nagrywa płyty CD, dla radia i telewizji, prowadzi kursy mistrzowskie w większości krajów europejskich, Azji, Ameryce Południowej i Północnej.Członek jury międzynarodowych konkursów organowych. Dokonał nagrań dzieł Bacha na historycznych organach w Trondheim,Groningen, Dornum i Oelinghausen.Program-dzieła kompozytorów XVII-XVIII w oraz utwory Adama z Wągrowca, ca1629 r.

Zespół Muzyki Dawnej DILETTO – powstał w 2005 roku, jako wyraz zainteresowań i poszukiwań dotyczących wykonawstwa muzyki dawnej. Jego skład tworzą zarówno muzycy wokaliści, jak i instrumentaliści. Kierownictwo artystyczne sprawuje założyciel i dyrygent Anna Moniuszko.W repertuarze zespołu znajdują się utwory instrumentalne oraz wokalno – instrumentalne epoki baroku, w tym wielkie oratoria:Mesjasz i Izrael w Egipcie G. F. Händla, Oratorium na Wniebowstąpienie: Lobet Gott in seinen Reichen J. S. Bacha, a także pasje:J.S. Bacha – Pasja według św. Jana i Brockes Passion G.F. Hӓndla oraz ody: H. Purcella – Hail, bright Cecilia! i G. F. Händla Eternalsource of light divine. Dorobek artystyczny DILETTO stanowią również wykonania sceniczne dzieł operowych H. Purcella (Dido andEneas oraz The Fairy Queen), G.B. Pergolesiego (La Serva Padrona), J. Blowa (Venus and Adonis), N. Piccinniego (polskie prawykonanie La buona figliuola oraz Il Cavaliere per amore) oraz A. Sacchiniego (polskie prawykonanie opery La Contadina incorte).

Ideą, która przyświeca artystom wchodzącym w skład zespołu jest prezentacja muzyki dawnej zgodnie z wymogami historycznej stylistyki wykonawczej. W swej działalności DILETTO dużą uwagę zwraca na propagowanie twórczości dawnych kompozytorów polskich, w tym nowo odkrytych, których dzieła wciąż pozostają nieznane szerszej publiczności. W tym nurcie zespół DILETTO,nagrał dwie płyty pt. Andrzej Siewiński – opera omnia oraz Dawni Mistrzowie – nowo odkryci, które ukazały się w serii w wydawniczej „Polska Muzyka Dawna” (Polish Early Music) wytwórni DUX. 

Zespół bierze regularny udział w festiwalach, w tym m.in.: Wschód Kultury – Inny Wymiar (część Europejskiego Stadionu Kultury),Festiwal Sztuk Dawnych – Imieniny Izabeli Branickiej, Salezjańskie Lato w Przemyślu oraz Forum Musicum we Wrocławiu 

Program: Arcydzieła wokalno-instrumentalnej muzyki dawnej.

Piąty koncert w niedzielę 13 października:

Radosław Marzec (Bydgoszcz) – organy Urodził się w Białymstoku w 1971 r. Studiował w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Umiejętności swoje doskonalił w Konserwatorium Muzycznym w Strasbourgu (Francja) w klasie organów prof. André Stricker w ramach studiów podyplomowych zwieńczonych uzyskaniem „Diplômede Specialisation d’orgue". W latach 1995-1996 był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia i sukcesy artystyczne.Brał czynny udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich organistów jak Marie-Claire Alain, Guy Bovet, FerdinandKlinda, Herbert Wulf. Był stypendystą kursu mistrzowskiego prowadzonego przez Jean Guillou w Zürichu oraz Letniej Międzynarodowej Akademii Organowej w Saint Bertrand de Comminges prowadzonej przez Michael Chapuis i André Stricker.W 1994 został laureatem Nagrody Głównej na Konkursie Organowym w Rumii, a w roku 1999 finalistą Międzynarodowego Konkursu Organowego im. M. Tariverdieva w Kaliningradzie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworów obowiązkowych.W roku 2005 lubelskie wydawnictwo Polihymnia wydało jego książkę pod tytułem „Interpretacja utworów organowych Jana Sebastiana Bacha w świetle źródeł XVIII wiecznych”. W 2006 roku dokonał premierowej rejestracji na płycie, muzyki organowej Adama z Wągrowca. Obecnie jest profesorem tytularnym pracującym na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Występuje w kraju i za granicą solo, a także w duecie „Cellorganic” ze swoją żoną, wiolonczelistką Prof. Renatą Marzec.Program: Organowe arcydzieła J.S. Bacha

Młodzi muzycy:

Tomasz Nowak (organy) Urodził się w 1994 r. w Strzelnie na Kujawach. Jest studentem klasy organów prof. dra hab. Piotra Grajtera oraz prof. dra hab.Radosława Marca na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Brał udział w licznych kursach interpretacji muzyki organowej prowadzonych przez pedagogów z Polski i zagranicy: Christiana Tarabbia, Margheritę Sciddurlo, Giovanniego Marię Perrucciego, Maurizio Mafezzoli (Włochy), Joxe Benantzi Bilbao Riguero, Marię Nacy (Hiszpania), JoãoVaz (Portugalia), Jana Vermeire (Belgia), Michała Novenko (Czechy) oraz Juliana Gembalskiego (Polska). Jest laureatem II miejsca naIX Festiwalu Młodych Organistów w Białymstoku. Pełni funkcję organisty w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju, Pani Kujaw w Markowicach.

Repertuar: Arcydzieła muzyki barokowej i klasycznej 

Młodzi Kameraliści –Sara Wienczek (akordeon), Konrad Nowakowski (klarnet) Duet studencki reprezentujący Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, pracujący pod kierunkiem dr Stanisława Miłka. Zespół jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach kameralnych. Program: Transkrypcje arcydzieł W.A.Mozarta, C.Debussy`ego, W.Lutosławskiego, B. Kovasca.

Szósty finałowy koncert w niedzielę 20 października:

Ignace Michiels (Belgia) – organy Ignace Michiels, urodzony w 1963, studiował grę na organach, fortepianie i klawesynie w jego rodzinnym mieście Academy of Bruges (Belgia).W 1986 r. Został ukończył z nagrodą Instytut Lemmensa w Louvain. Sukcesywnie doskonalił swój talent jako muzyk u RobertaAndersona na Southern Methodist University w Dallas, w Royal Academy of Brussels u Hermana Verschraegena i Odile Pierre w Paris National Conservatoire, gdzie otrzymał prestiżową nagrodę Prix d 'Excellence. Uzyskał także dyplom ukończenia klasy organów wRoyal Academy of Ghent.Ignace Michiels jest profesorem gry na organach na Wydziale Muzyki University College w Gandawie. Uczy także gry na organach wAkademii Muzycznej w Brugii i jest organistą tytularnym w katedrze św. Zbawiciela w tym mieście, gdzie organizuje coroczny międzynarodowy festiwal organowy.W jego repertuarze znajdują się wszystkie dzieła przeznaczone na organy Bacha, Francka, Mendelssohna, Dupré i Messiaena,symfonie Widora i Vierne'a, sonaty organowe Guilmanta i Rheinbergera.Jako organista koncertuje solo, jak również z orkiestrą lub chórem w wielu miejscach na całym świecie. Ponadto jest bardzo często zapraszany do prac w jury międzynarodowych konkursów organowych. Prowadzi warsztaty i kursy mistrzowskie muzyki organowej w wielu krajach. Ignace Michiels zrealizował także kilka produkcji CD.Program: utwory Piotra Drusińskiego, ca 1619 r. 

Marzec Music Crew – Orkiestra Wiolonczelowa dyrmusic designe Renata Marzec Marzec Music Crew to nowa odsłona zespołu kameralnego Academia działającego pod kierownictwem prof.dr hab. Renaty Marzec.Zespół ten ma na koncie kilkadziesiąt koncertów w różnorodnym składzie instrumentalnym, którego podstawę stanową instrumenty smyczkowe wzbogacane niekiedy o klawesyn, obój, klarnet, organy, szpinet. Członkami zespołu są w większości artyści na co dzień związani z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy, bardzo aktywni i koncertujący muzycy oraz znakomici pedagodzy. Zespół brał udział w trasach koncertowych w ramach projektów Dziedzictwo Kulturowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz festiwalach muzycznych w Polsce prezentując szeroki zakres repertuaru od arcydzieł epoki baroku i klasycyzmu po dzieła XIX i XX wieku.Marzec Music Crew dokonuje również prawykonań nieznanych w Polsce dzieł kompozytorów gruzińskich.W Markowicach zespół wystąpi jako Orkiestra Wiolonczelowa w niezwykle efektownych aranżacjach takich arcydzieł jak Cinq Piecesen Concert F. Couperina oraz Bolero M.Ravela.

Patronem medialnym festiwalu jest tradycyjnie Radio PLUS Gniezno


Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto