KONCERT MONIUSZKOWSKI NA WZGÓRZACH KRZESŁAWICKICH

17-10-2019

Nie tylko Halka i Straszny Dwór! Stanisław Moniuszko przez większość Polaków kojarzony jest głównie jako autor oper narodowych. Nieco w cieniu osiągnięć w dziedzinie muzyki świeckiej pozostaje twórczość kościelna tego znakomitego artysty. W Roku Moniuszkowskim organizatorzy cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich pragną przybliżyć ten nurt w dorobku artystycznym kompozytora, zapraszając na koncert muzyki sakralnej.

Podziel się ze znajomymi
KONCERT MONIUSZKOWSKI NA WZGÓRZACH KRZESŁAWICKICH
KONCERT MONIUSZKOWSKI NA WZGÓRZACH KRZESŁAWICKICH
Spośród licznych kompozycji nurtu religijnego autorstwa mistrza liryki wokalnej, warto podkreślić szczególne piękno tkwiące w siedmiu cyklach mszalnych. To właśnie dwa z nich wykonane zostaną podczas Koncertu Moniuszkowskiego, który odbędzie się w sobotę, 26 października o godz. 19.00 w kościele Miłosierdzia Bożego na Wzgórzach Krzesławickich.
Koncert otworzy mało znana Msza polska d-moll, przeznaczona na chór kameralny, sopran, bas i organy. Tekst części stałych mszy napisany jest w języku polskim, co w czasach tworzenia kompozycji nie było praktykowane.  Za najciekawsze dzieło nurtu religijnego autorstwa Stanisława Moniuszki uznawana jest Msza łacińska Es-dur, która stanowić będzie kolejny punkt programu koncertu. Przeznaczona jest na cztery głosy solowe, chór mieszany, kwintet smyczkowy i organy. Powstanie Mszy Es-dur zbiegło się w czasie z końcowym okresem pracy Moniuszki w warszawskim Instytucie Muzycznym, gdzie prowadził klasę chóru. Kompozytor zadedykował utwór uczniom i uczennicom Instytutu Muzycznego „na pamiątkę wspólnej pracy” i to właśnie wdzięczni wychowankowie wykonali kompozycję po raz pierwszy w listopadzie 1865 roku w warszawskiej katedrze św. Jana. Za sprawą cyklu Muzyczne Spotkania na Wzgórzach Krzesławickich historia zatoczy koło, bowiem organizatorzy koncertu interpretację dzieła powierzyli młodzieży.
Wykonawcami zbliżającego się koncertu będzie Orkiestra i Chór Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Krakowie pod dyrekcją Marcelego Kolaski. Za przygotowanie chóru i dyrygowanie odpowiedzialny jest Marek Hampel. Partie sopranu wykona Katarzyna Śmigla, a basu Kasper Boliński. Za nowohuckimi organami zasiądą Paweł Lelek i Wojciech Warykiewicz.

26.10. GODZ. 19.00, MUZYCZNE SPOTKANIA NA WZGÓRZACH KRZESŁAWICKICH - KONCERT MONIUSZKOWSKI
Kościół Miłosierdzia Bożego (os. Na Wzgórzach 1a)

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto