Pogrzeby dzieci utraconych 21,25 marca i 25 kwietnia

18-03-2020

Podczas pogrzebów pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia. W Pile pogrzeb przeniesiony na październik.

Podziel się ze znajomymi
Pomnik Dzieci Utraconych w Koszalinie
Pomnik Dzieci Utraconych w Koszalinie | fot. Katarzyna Jęczkowska
Zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych 21 i 25 marca oraz 25 kwietnia w naszym regionie. Podczas pogrzebów pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia.

W przypadku, gdy z różnych powodów rodzice zrzekają się prawa do pochówku (najczęściej to problemy proceduralne, szok, brak świadomości swoich praw, trudności finansowe), obowiązek ten spada na gminę, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku.

W Koszalinie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka w sobotę 21 marca o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Pochowane zostaną prochy 81 dzieci. Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r. Będzie to już dziewiętnasty pogrzeb dzieci utraconych, pozostawionych w koszalińskim szpitalu. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano do tej pory prochy 3409 dzieci.


Również w Słupsku odbędzie się kolejny zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie 21 marca o godz. 11.00 w kościele mariackim, a po Eucharystii ok. godz. 12.15 odbędą się dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. W Słupsku do tej pory odbyło się dziesięć pochówków, podczas których w sumie pochowano 565 dzieci. Podczas najbliższego pogrzebu pochowanych zostanie 59 dzieci.

Czwarty zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w Wałczu 25 marca (środa) w obchodzony w Kościele Dzień Świętości Życia. Msza św. o godz. 14.30 w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie ok. 15.15 dalsze uroczystości pogrzebowe w kaplicy na cmentarzu na Dolnym Mieście (przy ul. Gen. Andersa. Pochowane zostaną prochy 25 dzieci. Pogrzeb odbywa się na koszt gminy na mocy uchwały Rady Miasta z dnia 22 lutego 2018 roku. Pogrzeb będzie miał charakter ekumeniczny. Obecnie w grobowcu znajdują się prochy 146 dzieci.

W Szczecinku dziesiąty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 25 kwietnia.
Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele pw. NNMP. Następnie o godz. 13.00 uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochówek ma charakter ekumeniczny. W grobowcu pochowano już prochy 140 dzieci. Rocznie w Szpitalu w Szczecinku dochodzi do około 150 poronień.

Jedenasty pogrzeb dzieci utraconych NIE ODBĘDZIE SIĘ 21 marca w Pile. Z racji obecnej sytuacji epidemiologicznej w kraju pogrzeb został przełożony na październik. Do tej pory w Pile pochowano ciała 168 dzieci utraconych. Teraz pochowanych miało być 13 dzieci. Pogrzeby dzieci utraconych w Pile odbywają się na mocy uchwały Rady Miasta z kwietnia 2013 roku. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.

W razie kolejnych zmian, będziemy informować na bieżąco.


Alicja GórskaKomentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto