Wyjątkowe pielgrzymowanie już od 29 lipca!

13-07-2020

W maju na Jasnej Górze odbyło się spotkanie dyrektorów pielgrzymek diecezjalnych z przewodniczącym Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Episkopatu Polski, krajowym koordynatorem pielgrzymek, paulinami i przedstawicielami służb państwowych.

Podziel się ze znajomymi
Zostań Z Nami Panie
Zostań Z Nami Panie | PPAG2020
Pielgrzymki piesze, zwłaszcza na Jasną Górę, odbywały się nawet w najtrudniejszych momentach naszej historii, zawsze miały i mają wymiar pokutny. Ta forma pobożności wpisuje się zatem również w trwającą modlitwę Kościoła o ustanie pandemii. 
 
Obecna sytuacja wymusza konieczność wielu zmian organizacyjnych i dostosowania się do wytycznych reżimu sanitarnego, ale mimo to organizacja pielgrzymek na dzień dzisiejszy jest nadal możliwa. Będzie to w formie bardzo okrojonej czy wręcz symbolicznej, tak by zapewnić warunki pełnego bezpieczeństwa. Oczywiście ostateczne decyzje będą zależne od aktualnej sytuacji epidemicznej.
 
W związku z tym tegoroczna Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę odbędzie się w zupełnie innej niż dotychczas formie. 
 
Wszyscy pragnący wziąć udział w tegorocznej pielgrzymce będą mogli zapisać się tradycyjnie do wybranej przez siebie grupy promienistej czy kolorowej. Po uiszczeniu opłaty otrzymają symboliczny pakiet pielgrzyma. Za pomocą strony internetowej będą mogli śledzić poszczególne etapy drogi, a także otrzymywać materiały formacyjne. Każdego dnia w wybranych uprzednio kościołach naszej archidiecezji o godzinie 20.00 sprawowana będzie dla nich Eucharystia oraz Apel Jasnogórski. 
 
Na szlak wyruszy tylko jedna grupa składająca się z pełnoletnich reprezentantów poszczególnych grup. Dbając o bezpieczeństwo pielgrzymów, każdego dnia pielgrzymki wędrować będą pątnicy innych grup (dwóch przewodników oraz po trzech przedstawicieli danej grupy). Wybór delegacji grupy leży po stronie przewodnika, natomiast etapy trasy zostały przydzielone grupie w drodze losowania. 
 
Pielgrzymka wyruszy z Gniezna 29 lipca trasą grup kolorowych. Rozpocznie się Mszą Świętą sprawowaną w katedrze o godz. 8.00. Do wspólnej modlitwy u grobu i relikwii św. Wojciecha zaproszeni są przewodnicy i przedstawiciele wszystkich grup promienistych i kolorowych. 
 
Wejście na Jasną Górę odbędzie się 6 sierpnia. Ostatni etap pielgrzymki przejdziemy we wspólnocie przedstawicieli wszystkich grup. Liczba pątników uzależniona będzie od liczby osób mogących wejść do Kaplicy Matki Bożej, gdzie o godz. 13.30 sprawowana będzie Eucharystia na zakończenie pielgrzymki. Bezpośrednio przed Mszą Świętą nastąpi złożenie pielgrzymkowego krzyża i wejście przed Obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Na Jasnej Górze do pielgrzymów pieszych dołączą także przedstawiciele pielgrzymek grup rowerowych.  

Jeżeli chcesz zapisać się do duchowego pielgrzymowania kliknij tutaj!

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto