[AKTUALIZACJA] Pogrzeby dzieci utraconych w regionie i obchody Dnia Dziecka Utraconego

22-10-2020

Zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych 24 października w Szczecinku. Podczas pogrzebu pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia na przestrzeni ostatniego półrocza.

Podziel się ze znajomymi
Pomnik Dzieci Utraconych w Koszalinie
Pomnik Dzieci Utraconych w Koszalinie | fot. Katarzyna Jęczkowska
Zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych 15, 17 i 24 października w naszym regionie. Podczas pogrzebów pochowane zostaną prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia na przestrzeni ostatniego półrocza.

W przypadku, gdy z różnych powodów rodzice zrzekają się prawa do pochówku (najczęściej to problemy proceduralne, szok, brak świadomości swoich praw, trudności finansowe), obowiązek ten spada na gminę, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku.

W Szczecinku jedenasty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się 24 października. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele pw. NNMP. Następnie o godz. 13.00 uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochowanych zostanie 40 dzieci. W grobowcu spoczywają już prochy 188 dzieci. Rocznie w Szpitalu w Szczecinku dochodzi do około 150 poronień.
Powiat szczecinecki znajduje się w czerwonej strefie. To oznacza, że w kościele mariackim może przebywać do 140 osób. Podczas ceremonii pogrzebowej na cmentarzu nie ma ograniczenia co do liczby uczestników, tylko trzeba zachować odstęp 1,5 metra oraz mieć założone maseczki lub przyłbice.

W Koszalinie pogrzeb dzieci utraconych odbył się 17 października. Pochowanych zostało 74 dzieci. Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r. Był to już dwudziesty pogrzeb dzieci utraconych, pozostawionych w koszalińskim szpitalu. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. W sumie w grobowcu spoczywają już prochy 3564 dzieci.

W Słupsku dwunasty pogrzeb odbył się również 17 października. Na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych pochowano teraz 59 dzieci. W Słupsku w sumie w grobowcu pochowany jest więc 683 dzieci.

Piąty zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbył się w Wałczu 15 października w obchodzony na świecie Dzień Dziecka Utraconego. Na cmentarzu na Dolnym Mieście (przy ul. Gen. Andersa) pochowano 36 dzieci. Pogrzeb odbywają się na koszt gminy na mocy uchwały Rady Miasta z dnia 22 lutego 2018 roku. Obecnie w grobowcu znajdują się prochy 207 dzieci.

W Pile jedenasty pogrzeb dzieci utraconych odbył się 5 września. Z racji obecnej sytuacji epidemiologicznej w kraju pogrzeb został przełożony z marca. Do tej pory w Pile pochowano ciała 168 dzieci utraconych. Teraz pochowanych zostało 18 dzieci. Pogrzeby dzieci utraconych w Pile odbywają się na mocy uchwały Rady Miasta z kwietnia 2013 roku. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.

Obchody Dzień Dziecka Utraconego  odbyły się 18 października w Sławnie.

Dla rodziców, którzy utracili swoje dziecko, zarówno w wyniku poronienia, jak i w innych okolicznościach (w wypadku, w wyniku choroby, samobójstwa, czy zabójstwa), w Domu Rekolekcyjnym w Skrzatuszu k. Piły przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w terminie 16-18 października odbyły się rekolekcje. W programie były konferencje, spotkania z psychologami, modlitwa, indywidualne rozmowy z księżmi i psychologami. Kolejny termin rekolekcji to 12-14 listopada 2021 roku.

Alicja Górska

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto