Unijne pożyczki – koło ratunkowe dla małych i średnich biznesów

03-04-2020

Podziel się ze znajomymi
Unijne pożyczki – koło ratunkowe dla małych i średnich biznesów
Unijne pożyczki – koło ratunkowe dla małych i średnich biznesów
Przedsiębiorcy, którzy wzięli pożyczkę unijną, już teraz mogą skorzystać z ułatwień w spłacie zobowiązania. Jeśli ich dochody z dnia na dzień drastycznie spadły, mogą liczyć na specjalne warunki ze strony instytucji finansowych współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wraz z samorządami i BGK opracowały pakiet ułatwień w programach unijnych pożyczek. W przetrwaniu trudnego okresu pomogą karencja w spłacie, wakacje kredytowe i możliwość obniżenia oprocentowania pożyczki.

Odroczenie spłaty pożyczki, obniżenie oprocentowania

Przedsiębiorcy, którzy już zaciągnęli pożyczki lub zdecydują się na ten krok teraz, mogą skorzystać z dodatkowej 6-miesięcznej karencji w spłacie rat kapitałowych. Oznacza to, że jeżeli w standardowej ofercie okres ten wynosi np. 6 miesięcy, to teraz zostanie on przedłużony o kolejne pół roku. Ulgowo zostaną potraktowane także firmy, które mają przejściowe trudności ze spłatą zaciągniętych rat. Wakacje kredytowe pozwolą przez 4 miesiące wstrzymać spłatę rat kapitałowo-odsetkowych.

W grę wchodzi też możliwość obniżenia oprocentowania pożyczki, a jeśli na skutek zamieszania związanego z koronawirusem pojawiły się zaległości, instytucja finansująca może zrezygnować z odsetek karnych oraz nie podejmować działań windykacyjnych. Te korzystne rozwiązania dla spłaty pożyczek już obowiązują.

Pożyczki unijne – dla kogo i na jakich warunkach

Unijne wsparcie to przede wszystkim szansa dla przedsiębiorców z sektora MŚP, borykających się z brakiem kapitału na rozwój, inwestycje, ale także na działalność bieżącą. Unijna pożyczka to również doskonały sposób finansowania dla tych, którzy dopiero rozpoczynają lub krótko prowadzą działalność gospodarczą. Dlatego z tej formy finansowania tak chętnie korzystają mikrofirmy. Pożyczki charakteryzują się m.in. preferencyjnym oprocentowaniem. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca spłaca kwotę niewiele wyższą niż ta, którą pożyczył.

Nowe zasady udzielania pożyczek, które rozszerzą zakres finansowania o pożyczki obrotowe, sprawiają, że to najlepszy i najtańszy sposób na zapewnienie płynności finansowej i utrzymanie miejsc pracy. Nowe zasady wchodzą w życie już w pierwszych dniach kwietnia. Warunek? Uwiarygodnienie, że kryzys związany z koronawirusem wpłynął lub wpłynie na sytuację firmy.

Gdzie złożyć wniosek o pożyczkę

Aby zmienić warunki spłaty kredytu, pożyczkobiorca powinien o to zawnioskować. Przedsiębiorca w pierwszej kolejności kontaktuje się w tej sprawie z instytucją finansującą w swoim regionie. W przypadku firm, które już skorzystały z unijnej pożyczki, swoje kroki powinien skierować do tej instytucji, z którą podpisał umowę pożyczkową. Pośrednicy finansowi to wyspecjalizowane podmioty, które współpracują z BGK. Ich listę można znaleźć na stronie internetowej www.pozyczkiunijne.bgk.pl w zakładce „instytucje finansujące”. Pożyczki unijne są finansowane z Krajowych i Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014– 2020.

Informacje o aktualnym wsparciu dla firm możesz sprawdzić na www.bgk.pl i www.biznes.gov.pl


BGK.jpg


BGK_INFO.png


Pożyczki Unijne

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto