Namioty "Wyklętych"

25-02-2015

Podziel się ze znajomymi
Namioty Wyklętych
Namioty Wyklętych
 “Namioty Wyklętych” to ogólnopolska akcja stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej, mająca na celu upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych – działaczy ruchu antykomunistycznego w czasach okupacji naszego kraju, polskich patriotów, którzy mieli zostać przeklęci i zapomniani. W sześciu polskich miastach staną namioty, w których będzie można zapoznać się z historią Niezłomnych.

Pierwszy marca został ustanowiony narodowym dniem Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywa ta powstała z myślą o upamiętnieniu wszystkich tych, którzy nieustępliwie działali na rzecz naszego umęczonego kraju w trakcie II wojny światowej, jak również lata po niej – walcząc o wolność. Ich zryw był ostatnim polskim powstaniem narodowym. Przez komunistów nazywani bandytami i zdrajcami – w naszych sercach będą żyć wiecznie, ale nie jako “wyklęci” lecz “niezłomni”.

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej dołączają się do obchodów uczczenia pamięci Żołnierzy Niezłomnych z własną akcją zatytułowaną “Namioty Wyklętych”. Celem organizowanego już po raz drugi wydarzenia jest przybliżenie postaci bohaterów, które prowadziły działalność w ramach polskiego podziemia w czasie wojny i powojennego ruchu oporu antykomunistycznego. Jest to interakcyjna wersja historii dla tych, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z tym fragmentem dziejów naszego kraju.

Na wydarzenie składają się m.in spotkania z kombatantami, naukowcami specjalizującymi się w tematyce, oraz rekonstruktorami. Nie zabraknie również projekcji filmów o tej tematyce, kiermaszu książkowego oraz wystawy poświęconej Niezłomnym. A wszystko to w sześciu polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu i Lublinie.

Patronem akcji jest Radio Plus!

-----

Plan wydarzeń na dzień 1 marca:

Kraków

Miejsce: Rynek Główny

10:00 – rozpoczęcie

11:00-13:00 – wystąpienia historyków – prof. Zblewski, Mateusz Świercz (Muzeum AK), historyk IPN

13:00-15:00 – wystąpienia kombatantów (kpt. Szuro, płk Bieńkowicz, mjr Krusenstern, kpt. Kopf)

18:00/18:30 – zakończenie

11:00-18:00 – wystawa i prezentacja multimedialna o Żołnierzach Wyklętych


Warszawa:

Miejsce: Plac przy kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu

Godziny: 10.30-16.00

Wystawa zdjęć/biogramów żołnierzy wyklętych wywieszona w namiotach. Przedsięwzięciu będzie towarzyszył pokaz grupy rekonstrukcyjnej.


Toruń:

Miejsce: Kościół Najświętszej Marii Panny

12:00 – Msza Święta w Kościele WNMP

13:00 – Złożenie kwiatów pod tablicą „Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Garnizonu Toruń Walczących o Niepodległość Polski sądzonych i skazanych w tym budynku w 1946 r. przez władze komunistyczne na długoletnie wiezienie” – tablica na gmachu sądu od strony ul. Piekary

13:15 – Przemarsz pod pomnik Żołnierzy Wyklętych

13:30 – Uroczystość pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych – składanie wiązanek

Rekonstrukcja przy użyciu pojazdów, broni, żołnierzy z epoki. Wystawa o Wyklętych działających na terenie Kujaw, wystąpienia prelegentów z IPN-u.

Poznań

Miejsce: Plac WolnościGodziny: 15.00 - 18:00

W wojskowych namiotach prezentacja historii Żołnierzy Niezłomnych, wystawa edukacyjna o podziemiu antykomunistycznym, spotkania z kombatantami i historykami, rozdawana będzie publikacja „Dla Niepodległej”. Prezentacja pomnika „Żołnierzom Wyklętym - Rodacy” w Poznaniu. Udział grup rekonstrukcyjnych z epoki i harcerzy.

Lublin

Miejsce: Plac Litewski

Godziny: 11.30- 16.30

Prezentacja obozu partyzantów przez grupę rekonstrukcyjna GRH WIR, projekcja filmu o Żołnierzach Wyklętych, prezentacja mundurów, broni, wyposażenia.


Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto