29. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży w Warszawie

10-07-2017

W niedzielę (09.07) wystartowała 29. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży. Bierze w niej udział 1500 osób z 8 krajów takich jak: Polska, Litwa, Łotwa, Białoruś, Rosja, Ukraina, Niemcy oraz Słowacja.

Podziel się ze znajomymi
29. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży w Warszawie
29. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży w Warszawie | www.parafiada.pl
Mszą św. sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach zainaugurowano 29. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży. Parafiada organizowana jest przez zakon ojców pijarów. W zmaganiach sportowych weźmie udział w tym roku udział ok 1,5 tys. młodych z ośmiu krajów Europy. Najliczniejszą grupę stanowią uczniowie z Białorusi i Ukrainy - ponad 450 osób. Są również reprezentacje z Polski, Litwy, Łotwy, Rosji, Słowacji, Czech i Niemiec.

 

Ideą parafiady jest integralny rozwój młodego człowieka oparty na triadzie: stadion-teatr-świątynia. Filar sportowo-rekreacyjny obejmuje współzawodnictwo w trzynastu dyscyplinach, w tym w szesnastu konkurencjach. Największym zainteresowaniem cieszą się gry zespołowe takie jak: piłka nożna, piłka ręczna czy koszykówka, zaś w sportach indywidualnych dominuje lekkoatletyka. Program parafiady w zakresie kulturalno-oświatowym obejmuje współzawodnictwo w konkursach wiedzy plastycznej, wokalnej oraz Przeglądzie Małych Form Teatralnych. W ramach Parafiady odbywają się między innymi warsztaty, spotkania z przedstawicielami kultury, sportu, życia publicznego oraz wycieczki szlakiem zabytków Warszawy. Filar „świątynia” obejmuje współzawodnictwo w konkursach wiedzy religijnej.


Podczas pobytu w Warszawie parafiadowicze z różnych stron świata zobaczą najciekawsze zakątki Warszawy, w tym warszawskie muzea, parlament Rzeczypospolitej Polskiej czy siedzibę Telewizji Polskiej.

Patronat nad 29 Międzynarodową Parafiadą Dzieci i Młodzieży objął Prezydent RP Andrzej Duda.Uczestnicy będą rywalizować na obiektach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Zmagania zakończą się w piątek (14.07) uroczystą galą, po której odbędzie się liturgia w Świątyni Opatrzności Bożej.


 


Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto