Światowy dzień chorych na SM w Szczecinku

29-05-2018

Obchody Światowego Dzień dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane 30 maja w Szczecinku. W programie m.in. koncerty, spektakl.

Podziel się ze znajomymi
Światowy Dzień Osób Chorych na SM w Szczecinku
Światowy Dzień Osób Chorych na SM w Szczecinku
Światowy Dzień dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane jutro (środa 30 maja) obchodzony będzie w Szczecinku. To wydarzenie organizowane przez Fundację Centrum Rehabilitacji dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Bornem Sulinowie. Jutrzejsze obchody mają przybliżyć społeczności lokalnej czym jest ta choroba.

Za turnusy rehabilitacyjne, organizowane w ośrodku w Bornem Sulinowie, częściowo płaci NFZ, ale około 3 tys. złotych muszą dopłacić sami chorzy. To szczególnie trudne, zważywszy, że chorzy w większości przypadków, nie mogą pracować zawodowo, a więc utrzymują się tylko z rent czy zasiłków.
W związku z niewystarczającym finansowaniem ośrodka przez NFZ, Centrum powołało fundację, która zbiera pieniądze na wymianę sprzętu rehabilitacyjnego, a obecnie na dokończenie
budowy i wyposażenie kuchni. Brakuje jeszcze około 100-150 tys. zł.

W ośrodku w Bornem Sulinowie organizowane są 4- tygodniowe turnusy rehabilitacyjne, z których rocznie korzysta 560 chorych.

W programie jutrzejszych obchodów Światowego Dnia Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane od godz. 15.00 na deptaku koło ratusza koncerty uliczne Szczecineckich Muzyków Szkoły Muzycznej, a od godz. 17.30 piknik w Muszli Koncertowej w parku miejskim w Szczecinku. Tam wiele atrakcji: masaże lecznicze, pomiary diagnostyczne, loteria fantowa i warsztaty artystyczne dla dzieci. Na zakończenie o godz. 21.00 wystąpi Teatr a. ze spektaklem zatytułowanym: ,,Nie wiedząc-Aniołów gościli’’. Podczas obchodów odbędzie się zbiórka pieniędzy na dokończenie budowy i wyposażenia kuchni w Centrum Rehabilitacji dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Bornem Sulinowie.

Alicja Górska

Mariusz Kowalewski, dyrektor Centrum o chorobie SM
Mariusz Kowalewski, dyrektor Centrum o zbiórce na budowę kuchni
Magda, pacjentka

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto