Rozmowa z bp. Michałem Janochą

18-04-2019

Kościół realny jest inny niż ten pokazywany w mediach - przekonuje biskup Michał Janocha. Biskup historyk sztuk powiedział Marcie Komorowskiej o swoim doświadczaniu kościoła, o powołaniu kapłańskich ale też o znaczeniu katedry Notre Dame.

Podziel się ze znajomymi
ks. Michał Janocha
ks. Michał Janocha | mk
Kościół we Francji płonie od kilkudziesięciu lat i nikt specjalnie z tego powodu nie płacze - tak biskup Michał Janocha komentuje wydarzenia ostatnich dni w Paryżu. Na wieść o pożarze katedry Notre Dame - płakać się chce, ale równie bolesny jest kryzys kościoła francuskiego - mówi biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, historyk sztuki i wykładowca.

W dniu ustanowienia sakramentu kapłaństwa biskup przypominał, że kapłan ma być jak szyba przez którą świeci słońce. Jak jest brudna to zatrzymuje promienie na sobie i wtedy wszyscy widzą brud a nie zachwycają się słońcem.

Biskup odniósł się też do sytuacji Kościoła w Polsce. Jest kościół medialny i realny. Jako biskup od paru lat coraz bardziej poznaję Kościół realny i coraz bardziej widzę, że te kościoły realny i medialny mało do siebie przystają. Jak bierzmuję chłopaka w więzieniu, który odkrył Chrystusa za kratkami i mówi mi, że nigdy nie był tak bardzo wolny jak tutaj, jak rozmawiam z kobietą, która decyduje się urodzić dziecko, choć rodzice ją zniechęcają do tego, jak widzę księdza, który siedzi piątą godzinę w konfesjonale i już mu się słowa plączą – to jest Kościół realny tego media nie pokażą.

Posłuchaj całej rozmowy:

Rozmowa z bp.Michałem Janochą cz.2
Rozmowa z bp. Michałem Janochą cz.1

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto