"GOŚĆ na PLUS" z prof. Bogdanem Chazanem cz. I

25-05-2015

Kiedyś sam dokonywał aborcji. Od kiedy przestał brać udział w tym procederze, miewa kłopoty zawodowe. Czy czuje się wolny w tym demokratycznym kraju?

Podziel się ze znajomymi
Od lewej: ks. Wojciech Parfianowicz "Gość Niedzielny", Alicja Górska Radio Plus Koszalin, prof. Bogdan Chazan
Od lewej: ks. Wojciech Parfianowicz "Gość Niedzielny", Alicja Górska Radio Plus Koszalin, prof. Bogdan Chazan | Katarzyna Matejek "Gość Niedzielny"
Kiedyś sam dokonywał aborcji. Od kiedy przestał brać udział w tym procederze, miewa kłopoty zawodowe.

W 2001 roku został odwołany z funkcji krajowego konsultanta w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Wtedy chodziło o skargi feministek w sprawie aborcji. Uważały, że jej bezprawnie odmawia. Z tego samego powodu w 2002 roku został zawieszony w pełnieniu funkcji kierownika Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Kilka miesięcy temu został zwolniony z funkcji dyrektora szpitala Świętej Rodziny w Warszawie. Znów nie zgodził się na aborcję w podlegającej mu placówce.
"Antyaborcyjny recydywista", męczennik, czy po prostu przyzwoity lekarz? W ostatniej sprawie nadal panuje dezinformacja, a może nawet manipulacja faktami. Co jest prawdą, a co kłamstwem? Deklaracja wiary, to jego zdaniem, przyczyna nagonki na niego. Czy czuje się wolnym człowiekiem w tym demokratycznym kraju?
Sprzeciw Kościoła wobec in vitro odbierany jest m.in. jako niezrozumienie pragnień rodziców, którzy nie mogą mieć dzieci. Do opinii publicznej nie przedostają się informacje o tym, że dzieci poczęte tą metodą bardziej narażone są na różne choroby. Tego typu stwierdzenia uważane są za światopogląd. Co na to medycyna?

Na te i inne pytania odpowiadał prof. Bogdan Chazan, wybitny specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa. Był gościem spotkania „Gość na Plus”, które odbyło się 18 maja w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców Koszalina, ale całego regionu (m.in. Szczecinka, Białogardu, Kołobrzegu). Sporo osób nie udało się wejść do auli bibliotecznej (za co przepraszamy). Osoby te rozmowy z prof. Chazanem wysłuchały przed wejściem do sali.
Spotkanie to rozpoczęło cykl wywiadów, na jakie zapraszają Radio Plus Koszalin i Tygodnik „Gość Niedzielny”. Rozmowę z prof. Bogdanem Chazanem prowadzili: Alicja Górska, dyrektor Radia Plus Koszalin oraz ks. Wojciech Parfianowicz, kierownik koszalińskiego oddziału „Gość Niedzielny”.

Bogdan Chazan pochodzi z Podlasia. Jest lekarzem ginekologii i położnictwa. Ukończył studia na Akademii Medycznej w Warszawie. Doświadczenie zdobywał m.in. w wiejskiej przychodzi i w pogotowiu ratunkowym. Pracował także w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Przez 10 lat był dyrektorem szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie. Odbył szkolenia specjalistyczne w wielu ośrodkach naukowych w Polsce i za granicą m.in. na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, Holandii i Kanadzie. Tytuł profesora nauk medycznych uzyskał 17 lat temu. Wykładał m.in. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Był inicjatorem akcji "Rodzić po ludzku", dzięki której w szpitalach wprowadzono porody rodzinne i znieczulenie dla pacjentek.

Emisja tej części wywiadu odbyła się w czwartek (21 maja) w Radiu Plus Koszalin. Na drugą część wywiadu zapraszamy w czwartek (28 maja) po godz. 17.00.

Alicja Górska; alicja.gorska@radioplus.pl


"GOŚĆ na PLUS" z Bogdanem Chazanem cz.1
"GOŚĆ na PLUS" z Bogdanem Chazanem cz.2
"GOŚĆ na PLUS" z Bogdanem Chazanem cz.3
"GOŚĆ na PLUS" z Bogdanem Chazanem cz.4
"GOŚĆ na PLUS" z Bogdanem Chazanem cz.5

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto