Miasto bezradne wobec wycinki drzew w stolicy

16-02-2017

Skala zjawiska jest coraz większa i nie sposób nie wiązać jej ze zmianą zapisów ustawy, które weszły w życie 1 stycznia. Ustawa o ochronie przyrody zbiera żniwo - Park Rydza-Śmigłego, ulice Stalowa i ulica Kartograficzna to tylko ostatnie sygnały o wycinanych drzewach w Warszawie.

Podziel się ze znajomymi
Milion drzew dla Warszawy
Milion drzew dla Warszawy | um.warszawa.pl

Stołeczny drzewostan coraz częściej idzie pod topór. Jedyne co można zrobić, to zmienić ustawę, żeby konieczne było wydawanie pozwoleń na wycinanie drzew przez samorządy.  Partia Zielonych chce natychmiastowej zmiany w ustawie. W tej sprawie zwróciła się do miejskich radnych  by podpisali apel do Ministerstwa Środowiska. "Chcemy konkretnych działań" - mówi Mateusz Urban z Partii Zielonych i podkreśla, że zmiany dotyczyłby zmniejszenia obwodów drzew dla których trzeba uzyskać pozwolenie na usunięcie drzew, a także zwiększenia opłat na wycinkę drzew na swojej działce. Jak się okazuje zmian w przepisach, chcą też stołeczni radni z Prawa i Sprawiedliwości. "Miasta powinny mieć większe kompetencje, jeśli chodzi o możliwość zaostrzenia rozmaitych rygorów. Zważywszy na większą świadomość ekologiczną mieszkańców" - mówi rady PiS Dariusz Figura.

 

Ostatnio pod topór poszły jedne z najstarszych drzew na prywatnej posesji przy ulicy Stalowej. Prywatny inwestor pomimo blokady mieszkańców, interwencji urzędników i policji wyciął drzewa, które miały ponad 130 centymetrów w obwodzie. "Miasto niestety nie ma na podobne sytuacje żadnego wpływu" - mówi wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Urzędnicy mogą jedynie prosić właścicieli nieruchomości, aby wstrzymywali się z wycinkami.

 

Zgodnie z obowiązującą od początku roku, zmianą prawa w sprawie wycinki drzew, prywatny właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej posesji, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Zezwolenie nie jest też wymagane, kiedy drzewa i krzewy usuwane są w przypadku przywracania nieużytków na cele rolnicze.


Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto