Losy referendum w sprawie poszerzenia granic Warszawy

16-02-2017

Ratusz szykuje się do marcowego referendum w sprawie poszerzenia granic Warszawy. Trwa nabór na członków komisji referendalnych. Wojewoda nie wydał jeszcze oceny uchwały pod kątem prawnym. W czwartek (16.02) odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta.

Podziel się ze znajomymi
Nadzwyczajna sesja Rady Warszawy
Nadzwyczajna sesja Rady Warszawy | fot. Rada Warszawy

"Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?" - na takie pytanie mają odpowiedzieć mieszkańcy Warszawy w referendum, które ma odbyć się 26 marca. Tydzień temu o przeprowadzeniu referendum w sprawie poszerzenia granic miasta zdecydowali warszawscy radni.

 

Jako organ wyższego szczebla nad Radą Miasta, ostateczną decyzję pod kątem zgodności z prawem uchwały o referendum ma podjąć wojewoda Zdzisław Sipiera. Pomimo umieszczenia uchwały w dzienniku, wojewoda na jej ocenę ma 30 dni - od dnia, w którym dostał dokument od przewodniczącej rady gminy. Samo zamieszczenie uchwały w dzienniku jest jedynie obowiązkiem wojewody. Jeśli wojewoda uzna, że uchwała w sprawie referendum nie jest zgodna z prawem, wtedy wyda specjalne rozstrzygnięcie nadzorcze, po którym rada miasta musi zakończyć wszelkie czynności związane z referendum. Rada w takiej sytuacji może odwołać do sądu administracyjnego, ale proces potrwa nawet kilka miesięcy.

 

Propozycja posłów Prawa i Sprawiedliwości na zmianę ustroju stolicy, wywołała spore kontrowersje. Pomysł dotyczy przyłączenia do Warszawy 32 okolicznych gmin, które miałyby utworzyć wspólną aglomerację. Rada Warszawy, podkreśliła, że propozycja zaistniała bez żadnych konsultacji z mieszkańcami i władzami lokalnymi, dlatego też podjęto uchwałę w sprawie referendum. Urzędnicy ogłosili nabór kandydatów na członków obwodowych komisji do spraw referendum. Chętni mogą zgłaszać się do swoich urzędów dzielnicy do 3 marca.


Tymczasem PiS na razie wstrzymał procedowanie tego pomysłu i zapowiedział konsultacje z samorządowcami. W czwartek (16.02) odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta, zwołana na prośbę prezydent Warszawy.  Hanna Gronkiewicz-Waltz wciąż przebywa na urlopie. Na sesji ratusz reprezentować ma Marcin Wojdat – pełnomocnik miasta do spraw wyborów oraz jego zastępca Łukasz Pardyka.


 

 


Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto