Zobacz, gdzie jest twój tramwaj - krakowski haker stworzył mapę GPS

19-04-2017

Krakowski haker zawstydził miejskich urzędników. Sam stworzył mapkę śledzącą tramwaje za pomocą GPS i udostępnia ją za darmo.

Podziel się ze znajomymi
Źródło: https://mpk.jacekk.net/map.html#
Źródło: https://mpk.jacekk.net/map.html#
Mapkę można znaleźć na stronie https://mpk.jacekk.net/map.html#. Jak tłumaczy Jacek Kowalski, stworzył ją, bo szperanie w miejskich systemach internetowych to... jego hobby! Co więcej, nie było to ani trudne, ani czasochłonne. - ZIKiT udostępnia stronę, z której te dane można pobrać, tylko są one schowane. Ja je po prostu wyciągnąłem na wierzch - mówi haker. - To jest komercyjny system, który dostarcza zagraniczna firma - dodaje.

Tramwaje pojawiają się na mapie Krakowa w postaci trójkątów, które poruszają się zgodnie ze swoimi trasami. Mieszkańcy są zachwyceni, a urzędnicy, zamiast bić się w pierś, że sami na to nie wpadli, zachęcają innych krakowian do podobnych pomysłów. - Wtedy pracownicy gminy nie muszą zajmować się znajdowaniem firmy, która to zaprojektuje. Te dane mogą być wykorzystane przez osoby, które mają pomysł na ich opracowanie - mówi Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. - Naszą rolą jest natomiast udostępnienie tych danych i na tym się skupiamy - tłumaczy.

Podobne systemy istnieją już od dawna w miastach innych krajów Europy, takich jak Włochy czy Rosja.
Posłuchaj materiału Jakuba Paducha

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto