Nowe mieszkania coraz w droższe - w Krakowie ceny wzrosły o 5%

20-04-2017

Złe wieści dla osób planujących zakup mieszkania w Krakowie. Według raportu firmy Emmerson Evaluations ceny mieszkań w stanie deweloperskim wzrastają. Średnio aż o 5% rocznie.

Podziel się ze znajomymi
Fot. Gamma Man via Foter.com / CC BY
Fot. Gamma Man via Foter.com / CC BY
Kierowniczka Emmerson Evaluations Kraków Magdalena Kliś-Suwała tłumaczy, że wyższe ceny to efekt zmiany wielkości sprzedawanych mieszkań. - Analizując całościowe ceny, to za mieszkania jedno, dwu, trzy i czteropokojowe nie uległy one zmianie. Natomiast lokale w ofercie deweloperów się kurczą i w związku z tym te ceny jednostkowe są wyższe - wyjaśnia.

Wpływ na ceny ma też to, że obecnie nowe mieszkania w Krakowie według analityków schodzą na pniu. Piotr Krochmal z Instytutu Analiz Monitoringu Nieruchomości podaje jeszcze jeden powód. - Odchodzi program Mieszkanie dla Młodych, w związku z tym część tego segmentu deweloperskiego, która była nastawiona na budowanie tanich mieszkań pod ten program, odeszła od tego kierunku. Po prostu buduje teraz mieszkania w segmencie wyższym, dostosowane do obecnego zapotrzebowania - tłumaczy. 

Zdaniem analityków Emmerson Evaluations, w tym roku ceny na pewno jeszcze wzrosną. W przyszłym mogą wyhamować, ewentualne spadki przyjdą dopiero w latach następnych.
Posłuchaj materiału Jakuba Paducha

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto