Nowy dom najsłynniejszej damy Krakowa

18-05-2017

W Muzeum Narodowym w Krakowie pojawił się jeden z najsłynniejszych obrazów Leonarda da Vinci. Dama z Gronostajem przeszła w posiadanie placówki po wykupienia jej ze zbiorów książąt Czartoryskich.

Podziel się ze znajomymi
Fot. qyphon via Foter.com / CC BY-ND
Fot. qyphon via Foter.com / CC BY-ND
Mieszkańcy mogą podziwiać dzieło w specjalnej komnacie, a badacze analizować je za pomocą nowoczesnej technologii. - Troszkę dziwne rysunki znajdują się w warstwie przygotowawczej. Pewnie jest to część jakiegoś szkicu. Będziemy to jeszcze analizować - mówi Janusz Czop, główny konserwator muzeum.

A amatorzy portalu Instagram mogą zrobić sobie z damą "selfie". W korytarzu przygotowano specjalne miejsce, gdzie znajduje się przeznaczona do tego reprodukcja obrazu. - Są takie specjalne patyczki ze śmiesznymi hasłami, na przykład "I love Leo" albo "Ladies first" - mówi Marta Bosak z muzeum. - Są też multimedialne ekraniki i słuchawki, na których można posłuchać ciekawych rzeczy o "Damie".

Od piątku, czyli od "Nocy Muzeów", Damę w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać za darmo. Wystarczy pobrać bezpłatną wejściówkę.
Posłuchaj materiału Marcela Wandasa

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto