Nowi szafarze w archidiecezji warszawskiej

19-06-2017

Od soboty (17.06) mamy 144 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w archidiecezji warszawskiej. Wśród nich jest między innymi motorniczy, generał brygady, spawacz, lekarz i bankowiec. Ich zadaniem jest przede wszystkim zanoszenie Komunii do chorych i pomoc kapłanom w rozdaniu jej podczas Mszy Św.

Podziel się ze znajomymi
Nowi szafarze w archidiecezji warszawskiej
Nowi szafarze w archidiecezji warszawskiej | Archidiecezja Warszawska
Nadzwyczajny szafarz Komunii świętej w odróżnieniu od szafarza zwyczajnego, którym jest każdy wyświęcony diakon, prezbiter lub biskup jest mężczyzną, który zostaje posłany przede wszystkim do zanoszenia Komunii świętej chorym w swojej parafii i to jest ich podstawowa funkcja. W sytuacjach nadzwyczajnych, kiedy jest duża liczba wiernych zgromadzona w kościele, nadzwyczajny szafarz może również udzielać Komunii świętej wiernym w kościele, nigdy jednak nie zastępując obecnych diakonów czy prezbiterów.

Szafarze są ludźmi różnych zawodów. Wśród 144 nowych nadzwyczajnych szafarzy jest między innymi motorniczy, generał brygady, spawacz, lekarz i bankowiec. Mężczyźni ukończyli kurs teologiczny i liturgiczny przy Papieskim Wydziale Teologicznym Collegium Joanneum. Poprzednia promocja nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w archidiecezji warszawskiej odbyła się trzy lata temu, wtedy też promowanych było ok. 150 nowych do posługi. Do tej pory kurs przygotowawczy organizowany był co 2-3 lata. Grono nadzwyczajnych szafarz Komunii świętej stale się powiększa.


Kim są nadzwyczajni szafarze i jaką pełnią rolę o tym Marta Komorowska

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto