Noc spadających gwiazd w stolicy. Perseidy 2017

11-08-2017

Warszawa bez światła. Rusza kolejna edycja "Nocy spadających gwiazd". W nocy z soboty na niedzielę (12/13.08) warszawiacy ponownie zgromadzą się, aby wspólnie obserwować rój Perseidów. Tej nocy będzie można zobaczyć ponad 100 meteorów na godzinę.

Podziel się ze znajomymi
Noc spadających gwiazd w stolicy. Perseidy 2017
Noc spadających gwiazd w stolicy. Perseidy 2017 | Centrum Nauki Kopernik
"Nocy spadających gwiazd" to wydarzenie, które co roku przyciąga tłumy mieszkańców i turystów. Nie potrzebna jest ani fachowa wiedza ani kosztowny sprzęt, ponieważ obserwacje meteorów należą do najprostszych obserwacji astronomicznych. Wystarczy położyć się wygodnie na kocu lub leżaku i cierpliwie wpatrywać się w niebo - najlepiej w kierunku wschodnim lub po prostu do góry.
Spadające gwiazdy są najlepiej widzialne, kiedy z ziemią zderza się smugą gazu i pyłu jaki pozostawia za sobą kometa. Wtedy to przedziera się jej warkocz, a cząsteczki przenikają do atmosfery i są widoczne dla wszystkich obserwatorów.
 
Tradycyjnie aby ułatwić obserwację Perseidów w niektórych miejscach w Warszawie zgasną światła. Wyłączona będzie cała iluminacja Centrum Nauki Kopernik, planetarium Niebo Kopernika oraz podświetlenie Parku Odkrywców. Wieczór bez świateł będzie także w takich miejscach jak: Stadion Narodowy, Most Świętokrzyski, Poniatowskiego, Śląsko-Dąbrowski. Zgaśnie także część oświetlenia naziemnej części stacji metra Centrum Nauki Kopernik, oświetlenie wyjść z tunelu Wisłostrady oraz skweru Kahla. Tegoroczną nowością jest, że do wydarzenia dołącza sąsiadujące Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Innogy, które również rezygnują z elektryczności.
 
Centrum Nauki Kopernik zaprasza do Parku Odkrywców w sobotę (12.08) o godz. 21.00. Wstęp wolny.

 

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto