Bezpłatna woda na lotnisku Chopina

13-09-2017

Koniec z wydawaniem fortuny za butelkę wody na lotnisku Chopina w Warszawie. W strefie tranzytowej uruchomiono bezpłatne i ogólnodostępne źródełka z wodą pitną.

Podziel się ze znajomymi
Bezpłatna woda na lotnisku Chopina
Bezpłatna woda na lotnisku Chopina | Lotnisko Chopina

Źródełka są uruchomione w trzech miejscach w strefie zastrzeżonej na stołecznym lotnisku. Pierwsze znajduje się w miejscu zaraz po kontroli bezpieczeństwa, a dwa kolejne w strefie Schengen ( w pobliżu Gate'u 38/39) i strefie Non -Schengen (obok Gat'u 21/22). Woda została uruchomiona przy współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. 

 

Władze lotniska zapewniają, że woda z urządzeń spełnia wszystkie wymagane normy wody pitnej. Lotnisko Chopina stało się tym samym pierwszym lotniskiem w Polsce i jednym z pierwszych w regionie, na którym pasażerowie mają dostęp do darmowej wody pitnej. O tym, że warszawski port lotniczy zainstaluje źródełka poinformował w maju tego roku prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał.  "Na skutek podjętej przez podległy mi Urząd interwencji, jedyne krajowe lotnisko tranzytowe - Lotnisko Chopina - zadeklarowało podjęcie działań zmierzających do udostępnienia pasażerom na terenie strefy zastrzeżonej dodatkowych źródeł zaopatrzenia w wodę butelkowaną w przystępnej cenie oraz dostępu do źródeł bezpłatnej wody pitnej" - napisano w odpowiedzi na poselską interpelację.

 

Przepisy bezpieczeństwa obowiązujące na polskich lotniskach pozwalają zabrać do bagażu podręcznego płyny o łącznej objętości 100 mililitrów, zapakowane w jednej przezroczystej, zamykanej torbie o pojemności 1 litra. Podróżni, którzy przechodzą kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku Chopina mogą zakupić wodę w sklepach na terenie strefy wolnocłowej. Butelka wody 500 ml waha się między 4,50 zł a nawet 9 zł. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzał na początku roku, czy nie doszło do zmowy cenowej dotyczącej sprzedaży wody mineralnej na polskich lotniskach  Wcześniej tą sprawą interesowała się także Komisja Europejska.

 


Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto