Pogrzeby dzieci utraconych 14 października w Koszalinie, Pile, Słupsku i w Szczecinku

12-10-2017

Są to już kolejne pochówki prochów dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia. W przypadku, gdy z różnych powodów, rodzice zrzekają się prawa do pochówku, obowiązek ten spada na gminy.

Podziel się ze znajomymi
Pomnik Dzieci Utraconych w Koszalinie
Pomnik Dzieci Utraconych w Koszalinie | fot. Katarzyna Jęczkowska
W Koszalinie, Pile, w Słupsku i Szczecinku kolejne zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych. Są to już kolejne pochówki prochów dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia.

W przypadku, gdy z różnych powodów, rodzice zrzekają się prawa do pochówku, obowiązkiem gminy, gdzie znajdują się szpital, jest godne pochowanie ciał tych dzieci na cmentarzu. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku. Najbliższy 14 października, w przeddzień obchodzonego na świecie Dnia Dziecka Utraconego.

W Koszalinie Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczną się o godz. 11.30 w kaplicy. Eucharystię sprawował będzie ks. Piotr Subocz, kapelan Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Pogrzeb ma charakter ekumeniczny.
Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 r. Będzie to już czternasty pogrzeb dzieci utraconych, pozostawionych w koszalińskim szpitalu. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano już 2918 dzieci. Podczas najbliższego pogrzebu pochowanych zostanie 105 dzieci.

W Słupsku Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka o godz. 11.00 w kościele św. Maksymiliana Kolbego. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył będzie ks. Cezary Iwanowski, kapelan Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Na Nowym Cmentarzu ceremonia pogrzebowa rozpocznie się około 12.10. Do tej pory odbyło się pięć pochówków, podczas których w sumie pochowano 208 dzieci. Podczas najbliższego pogrzebu pochowane zostaną prochy ponad 90 dzieci. Pochówek będzie miał charakter ekumeniczny.

W Szczecinku odbędzie się piąty pogrzeb dzieci utraconych. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana będzie o godz. 12.00 w kościele Mariackim. Następnie o godz. 13.00 uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochówek ma charakter ekumeniczny. Do tej pory pochowano prochy 47 dzieci. Podczas tego pogrzebu pochowanych zostanie 22 dzieci. Rocznie w Szpitalu w Szczecinku dochodzi do około 150 poronień.

Szósty pogrzeb dzieci utraconych odbędzie się w Pile. Msza św. o godz. 11.00 w parafii św. Jana Bosko. Następnie, po Eucharystii uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy Pomniku Dzieci Utraconych. Do tej pory w Pile pochowano ciała 86 dzieci utraconych. Pogrzeby te odbywają się dwa razy do roku na koszt gminy. To na mocy uchwały Rady Miasta z kwietnia 2013 roku. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie. Podczas najbliższego pogrzebu pochowanych zostanie 14 dzieci.

W Darłowie trwa zbiórka na budowę Pomnika Dziecka Utraconego. To inicjatywa Fundacji "Morze Miłości". W niedzielę, 15 października, kiedy na całym świecie obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego, o godz. 10.30 sprawowana będzie Eucharystia w intencji rodziców po stracie dziecka, a po Mszy św. w kościele Mariackim zbiórka na ten cel.

Alicja Górska; alicja.gorska@radioplus.pl

ks. Jacek Lewiński, proboszcz parafii NNMP w Szczecinku
ks. Piotr Subocz, kapelan Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie
Kamila Marciniak z Komitetu Budowy Pomnika Dzieci Utraconych w Pile

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto