Inauguracja roku WSD w Łodzi - ks. Bogdan Kordula

09-10-2017

O miłosierdziu i życiu Ewangelią mówił klerykom łódzkiego Wyższego Seminarium Duchownego ksiądz Bogdan Kordula, dyrektor Caritas w Krakowie. Ksiądz Kordula wygłosił homilię podczas mszy inaugurującej nowy rok akademicki WSD w Łodzi.

Podziel się ze znajomymi
Inauguracja roku WSD w Łodzi - ks. Bogdan Kordula
Inauguracja roku WSD w Łodzi - ks. Bogdan Kordula
Nawiązując do Ewangelii ksiądz Bogdan Kordula starał się zdefiniować pojęcie miłosierdzia.

Kiedy pytamy czym jest takie miłosierdzie, to wiemy, że ono jest w relacjach między ludźmi, którzy potrzebują naszej obecności. Ludźmi zalęknionymi, ludźmi, którzy współcześnie mają niepewną przyszłość. I miłosierdzie nie jest tanią filantropią. Nie jest jakimś pseudo charytatywnym działaniem, że wystarczy jakiś ochłap rzucić, jakąś akcyjkę zrobić. Nie jest budowaniem jakiegoś pijaru tylko - ale przede wszystkim jest osobowym spotkaniem, zrozumieniem się wzajemnie, wczuciem się w sytuację drugiego człowiek, tym, co nazywamy empatią, wyjściem naprzeciw oczekiwaniom ludzi, z poczuciem odpowiedzialności, życzliwości. Tym, co kiedyś nazywało się humanitas, czyli człowieczeństwo.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Studentom Wyższego Seminarium Duchownego ksiądz Bogdan Kordula przypominał, że Ewangelię głosić mają nie tylko słowem, ale przede wszystkim czynem.

Można studiować każą naukę pięknie, można zdobywać wiedzę na kolanach, można się oblec w różne szaty - ale najważniejszą szatą będzie pytanie - ile w sobie odkryję i zbuduję tego duchowego miłosierdzia; ile w sobie odkryję, do czego jestem posłany. I to wyjście do człowieka potrzebującego ma być tym, do czego się będziemy przez kilka lat studiów przygotowywać. Po to, żeby potem wyjść uzbrojonym - nie w tarczę, nie w podbijanie serc tylko słowem - bo ono jest najmniej kosztowne - ale czynem, pomysłem, otwarciem, wrażliwością.

Po mszy w łódzkiej katedrze klerycy i duchowni przeszli do sal seminarium, gdzie kontynuowana była uroczystość rozpoczęcia nowego roku akademickiego.

POSŁUCHAJ:
Ks. Bogdan Kordula - miłosierdzie
Ks. Bogdan Kordula - głosić czynem
Ks. Bogdan Kordula - cała homilia

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto