ZNP: Po reformie edukacji 1200 małopolskich nauczycieli bez pracy

11-10-2017

Ponad 1200 małopolskich nauczycieli straciło pracę w wyniku reformy edukacji - tak twierdzi wojewódzki Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Podziel się ze znajomymi
Fot. dcJohn via Foter.com / CC BY
Fot. dcJohn via Foter.com / CC BY
ZNP twierdzi, że to znacznie więcej, niż prognozowali w maju tego roku. - Przykładowo, na emeryturę przeszło o 200 nauczycieli więcej - mówi prezes, Grażyna Ralska. - Jeśli chodzi o wygaśnięcie umów na czas określony, to mamy tu zwiększenie o 200 osób w stosunku do danych majowych. W sumie jest ich teraz 992 - informuje.

Małopolskie Kuratorium Oświaty nie wierzy w te dane, bo ich zdaniem nie są oficjalne. Kurator Barbara Nowak podkreśla, że pełny obraz zatrudnienia może dać tylko System Informacji Oświatowej. - To jest jedyna baza, która nas informuje o stanie faktycznym, co do zatrudnienia nauczycieli. Nie na zasadzie domniemywań. Proponuję poczekać, będzie to na przełomie października i listopada - wyjaśnia.

Barbara Nowak dodaje, że nauczyciel nigdy nie ma gwarancji przedłużenia umowy. ZNP się zgadza, ale też zaznacza, że liczba nauczycieli, którym umów nie przedłużono, wzrosła pięciokrotnie względem ubiegłego roku.
Posłuchaj materiału Jakuba Paducha

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto