Rusza remont wieży Zamku Królewskiego w Warszawie

12-10-2017

Z głównej wieży Zamku Królewskiego, zwanej także Zygmuntowską lub Zegarową odpada tynk. Remontu wymagają także boczne wieżyczki. Budynek otoczony jest rusztowaniami, na których już pracują konserwatorzy.

Podziel się ze znajomymi
Zamek Królewski
Zamek Królewski | Wikipedia
Ponad 45 metrowe rusztowania sięgają kopuły wieży, ponieważ "hełm wieży" także będzie podlegał remontowi. Podstawą modernizacji jest elewacja tynkarska, która obejmie także okładziny kamienne, cokoły, gzymsy i obramowania okienne. Wykonana będzie także pełna stolarka zarówno okien jak i drzwi na wieży. Ważnym elementem jest modernizacja balkoniku, który umieszczony jest pod tarczą zegara. Dwie wieżyczki boczne także przejdą remont. Jak zapewnia główny inżynier Zamku Królewskiego Sławomir Kwiatkowski, kolorystyka nie zmieni się,  ale być może w przyszłości wróci się do koncepcji zmiany kolorystyki Zamku Królewskiego. 

Wieża Zygmuntowska i narożne wieżyczki Zamku Królewskiego remontowane były ostatnio w 1997 r., gdy trzy lata później odrestaurowano całą fasadę od strony placu Zamkowego. Wtedy też kolor wieży i wieżyczek został rozjaśniony, żeby pasował do reszty elewacji. Barwę tę konserwatorzy określili jako "wazowski róż". Od tamtego remontu minęło 20 lat.

Remont wieży zegarowej i wieżyczek bocznych zakończy się na początku grudnia i pochłonie ponad milion złotych. Obecnie na terenie Zamku Królewskiego trwa modernizacja ogrodu dolnego. We współpracy z miastem planowane jest uporządkowanie skarpy od strony ul. Steinkellera. Remontu wymaga także zachodnia elewacja Zamku Królewskiego.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto