W Krakowie odsłonięto pomnik Józefa Kałuży

12-10-2017

Grał w barwach "Pasów" przez 20 lat, teraz jego pomnik stanął przed stadionem Cracovii. Monument przedstawiający Józefa Kałużę wspólnie odsłonili wczoraj prezes PZPN Zbigniew Boniek i prezydent Jacek Majchrowski.

Podziel się ze znajomymi
Pomnik Józefa Kałuży
Pomnik Józefa Kałuży | cracovia.pl
- Po pomniku Deyny na stadionie Legii i pomniku Kałuży jest pewnie jeszcze kilku wybitnych piłkarzy, których już nie ma, którzy byli symbolami kilku klubów. Dobrze byłoby coś takiego zrobić, bo myśląc o przyszłości nie można tez zapominać o przeszłości - mówił Zbigniew Boniek.

Jak dodał prezes PZPN, Józef Kałuża był jednych z tych, który zasługuje na to, by pamięć o nim nigdy nie zaginęła. - To fantastyczny piłkarz. Nie był wysoki, miał 166 cm wzrostu, więc można powiedzieć, że to był taki krakowski Messi- podsumował Boniek.

Na ceremonii zabrakło prezesa Cracovii Janusza Filipiaka,  zjawił się natomiast trener Pasów Michał Probierz.- Był wychowawcą dla wszystkich, wtedy nie było trenerów tylko prowadzący, był również kapitanem. Fajnie, że tacy ludzie są związani z Cracovią, młodzież powinna się uczyć historii i oby wyciągała z niej wnioski - mówił szkoleniowiec.

Pomnik Józefa Kałuży kopiącego piłkę, ma 2,5 metra wysokości, jego autorem jest prof. Czesław Dźwigaj. Stanął przed stadionem Cracovii, który znajduje się również przy ulicy Kałuży. Pomysł  na monument zrodził się ponad 2 lata temu w radzie seniorów klubu. Niestety, nie zyskał dofinansowania prezesa Filipiaka, który początkowo takie wsparcie deklarował, potem jednak zmienił zdanie.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto