Nielegalny handel znika z warszawskich ulic

13-10-2017

Strażnicy miejscy zajmują towar z nielegalnych stoisk ustawionych na ulicach Warszawy. Wystawianie mandatów niestety nie przynosiło skutków.Funkcjonariusze spotkali się z agresją niektórych handlarzy. Straż miejska jednak nie zamierza odpuszczać. Zapowiada dalsze kontrole.

Podziel się ze znajomymi
Prokuratura zajmuje się nielegalnym handlem na stołecznych ulicach
Prokuratura zajmuje się nielegalnym handlem na stołecznych ulicach | fot. Straż Miejska w Warszawie
Od trzech miesięcy Straż miejska prowadzi zdecydowane i systematyczne działania, które zlikwidowały proceder nielegalnego handlu ulicznego w Warszawie. W ostatnich latach jedyną metodą zwalczania tych działań było wystawianie mandatów, które - wobec braku rozwiązań systemowych – nie było w żaden sposób dotkliwe dla organizatorów handlu. Obecne działania polegają na zajęciu oferowanego przez handlujących towaru ze stoisk.

W efekcie zlikwidowano ponad 170 stoisk handlowych, na których zajęto ponad 2500 depozytów. 
Konsekwentne działania są zdecydowanie nie na rękę organizatorom nielegalnego handlu, którzy nie wahają się posunąć do przemocy wobec interweniujących funkcjonariuszy. Na przestrzeni trzech ostatnich miesięcy doszło kilkukrotnie do ataku kwasem masłowym na strażników wykonujących swoje czynności. Kilku z nich zostało poszkodowanych i wymagali leczenia. Skażeniu uległy także  pojazdy straży miejskiej. Pomimo ataków strażnicy nie zaprzestali swoich działań, a odpowiedzialne za napaści osoby zostały ujęte i będą odpowiadać także za inne przestępstwa, jakich się dopuściły.

Urząd Kontroli Skarbowej został poinformowany o 105 osobach handlujących bez pozwoleń. Podobne zawiadomienia zostały skierowane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wszczął własne postępowania. Handel na stołecznych ulicach poza miejscami do tego przeznaczonymi to nie tylko wykroczenie. Bardzo często naruszane są także przepisy podatkowe, sanitarno- porządkowe czy epidemiologiczne. Nie jest też rzadkością wprowadzanie do obrotu towaru bez wymaganych oznaczeń, podróbek czy towarów bez akcyzy, o braku kas fiskalnych nie wspominając. Decydując się na zakupy w takich miejscach możemy stać się ofiarami oszustów.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto