Bp Zadarko: Egoizm staje się źródłem podziałów i wyklucza twórczy dialog

11-11-2017

Bp Krzysztof Zadarko przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny, sprawowanej z udziałem wojska, policji i przedstawicieli władz w koszalińskiej katedrze

Podziel się ze znajomymi
Msza św. za Ojczyznę sprawowana była w koszalińskiej katedrze
Msza św. za Ojczyznę sprawowana była w koszalińskiej katedrze | www.koszalin.gosc.pl
Koszalińskie uroczystości z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się Mszą św. w koszalińskiej katedrze. Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko.

Bp Zadarko w wygłoszonej homilii odniósł się do aktualnej sytuacji społeczno- politycznej w kraju. "Nasze święto narodowe przychodzi nam przeżywać w napiętej sytuacji wewnątrz i na zewnątrz naszej Ojczyzny. Zmiana wizji państwa i jego fundamentów wiąże się z przemeblowaniem wielu regulacji prawnych, ale przede wszystkim ze zmianą mentalności, która najbardziej widoczna jest choćby w polityce historycznej"- mówił bp.

Odnosząc się do zmian zachodzących w Polsce, hierarcha mówił o konieczności przyznania się do porażek i błędów. Zwrócił uwagę, że taka umiejętność jest szansą na jeszcze lepsze działanie dla dobra Ojczyzny.

"Tam, gdzie czujemy, że nam nie wychodzi, gdzie jest porażka, a nawet kompromitacja, jakże ważna jest sztuka przyznania się do błędu i podjęcia pokuty, tej osobistej, ale może czasem i publicznej. Kiedy człowiek widzi, że nie wystarcza mu ludzkich sił i pomysłów, aby urządzić sobie doczesność, jeszcze bardziej klęka przed Bogiem i widzi, że trzeba otworzyć się na mądrość pochodzącą od Niego. To ważne, żebyśmy dokonując zmian, będąc czynnymi uczestnikami tego, co ma być lepsze, ciągle odwoływali się do tego, co jest najlepsze i najświętsze, a co ma swoje źródło w samym Bogu" - przekonywał bp.

Bp Zadarko zachęcił zebranych do zapoznania się z opublikowanym kilka miesięcy temu dokumentem Konferencji Episkopatu Polski na temat patriotyzmu w perspektywie chrześcijańskiej.
Podkreślał, że źródłem cieni i klęski w patriotyzmie to egoizm, który grozi każdemu, niezależnie od zajmowanej funkcji na różnych szczeblach hierarchii społecznej. "Ten egoizm daje paliwo do podziałów, a nie do koniecznego, twórczego dialogu"- przestrzegał i zachęcał do szlachetnego przeżywania patriotyzmu, który ludzi kochających Ojczyznę, nie zwalnia z miłości do drugiego człowieka, także oponenta. 

Na Mszy św. obecni byli m.in. kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele wojska, policji, Skauci Europy.

Dalsze świętowanie odbyło się na placu przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. W programie uroczystości także spotkanie w Archiwum Państwowym.

Alicja Górska


Bp Krzysztof Zadarko fragment kazania z 11.11.2017 r. w katedrze koszalińskiej
Bp Krzysztof Zadarko o egoizmie w polityce - fragment kazania z 11.11.2017 r.
Bp Krzysztof Zadarko o patriotyzmie - fragment kazania z 11.11.2017 r.
c.d. kazania bpa Krzysztofa Zadarki w dn. 11.11.2017

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto