Warszawa chce delegalizacji ONR

14-11-2017

Warszawa chce delegalizacji ONR. Stołeczny Ratusz wydał w tej sprawie oficjalny komunikat. Można w nim przeczytać, że organizacje nawołujące do nienawiści ze względów narodowościowych, etnicznych, rasowych czy wyznaniowych, zgodnie z Konstytucją nie mogą legalnie manifestować.

Podziel się ze znajomymi
ONR
ONR | Wikipedia
Przeciwdziałając rozpowszechnianiu skrajnych idei głoszonych przez Obóz Narodowo-Radykalny Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy zwróciła się w maju br. do Zbigniewa Ziobry, Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego z wnioskiem o zainicjowanie delegalizacji ONR. W piśmie przedłożonym do szefa resortu zawarte zostały przykłady, z kilku ostatnich lat, kiedy to członkowie ONR byli skazywani przez sądy za nawoływanie do nienawiści na tle wyznaniowym, ksenofobię, a także propagowanie ustroju faszystowskiego. Wniosek przez sześć miesięcy nie doczekał się rozpatrzenia.

W przededniu Dnia Niepodległości prezydent stolicy ponownie zwróciła się do ministra z prośbą o podjęcie kroków prawnych. W piśmie możemy przeczytać m.in.: „Propagowane przez ONR treści od tamtego momentu nie tylko nie zmieniły swojego negatywnego przekazu, ale też nie zmniejszyły swojej skali”. Słowa Prezydent znalazły swoje pokrycie w atakach m.in. na obcokrajowców, które w ostatnich miesiącach miały miejsce w stolicy. Jak pisze Prezydent Gronkiewicz-Waltz: „Odpowiedzialność za to spoczywa na nas (...). Jeszcze raz apeluję o podjęcie kroków, które ukrócą znoszenie haseł „Polska dla Polaków”, bo jesteśmy centrum Europy Środkowej i każdy w naszym kraju ma prawo czuć się godnie, a przede wszystkim bezpiecznie”.
 

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto