Fundacja Pamięci o Powstańcach Warszawskich

15-11-2017

Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego będzie zajmowała się opieką nad grobami żołnierzy Powstania Warszawskiego, organizacją pomocy pielęgnacyjnej i materialnej dla najbardziej potrzebujących powstańców, a także działalnością oświatową i wydawniczą.

Podziel się ze znajomymi
Fundacja Pamięci o Powstańcach Warszawskich
Fundacja Pamięci o Powstańcach Warszawskich | Wikipedia

"Bohaterowie Powstania Warszawskiego to są ludzie długowieczni i bardzo długo czekali na pełne uhonorowanie ich trudu i bohaterstwa. Dzisiaj na pewno troską powstańców jest to, aby to dzieło, które wnieśli w odzyskanie przez Polskę niepodległości, także kultywowanie pamięci o Powstaniu Warszawskim, było kontynuowane" -  powiedział prezes nowej fundacji Rafał Szczepański, który wspólnie z powstańcami przedstawił plany fundacji.
 

Opieka nad miejscami pamięci związanymi z II wojną światową i doraźna pomoc najbardziej potrzebującym powstańcom warszawskim - to główne cele nowej Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Prezes fundacji Rafał Szczepański, podkreślił, że organizacja ma również znaleźć rozwiązania dotyczącego opieki państwa nad tymi grobami powstańców w tym bohaterów orderu Virtuti Militari, które z powodu braku opłat są zagrożone likwidacją. "Chodzi o to, by polskie państwo" - jak tłumaczył - „wypracowało zasady współpracy z tymi organizacjami kościelnymi w sprawach sfinansowania kosztów wykupu grobów”.
 

Fundacja obiecała też, że zaangażuje się w rewitalizację grobu, w którym na Powązkach w Warszawie pochowano Zofię Rapp-Kochańską-Ścibor-Rylską „Marie Springer” - asa wywiadu Armii Krajowej. W związku ze zbliżającym się 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości fundacja będzie też apelowała do władz Warszawy o przyznanie każdemu powstańcowi tytułu Honorowego Obywatela miasta stołecznego Warszawy, a także Nagrody m.st. Warszawy.

Jak dbać o tych co żyją i co już odeszli pytała Magda Gierech

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto