Połowa smogu z zewnątrz dostaje się do naszych domów!

21-11-2017

Duży smog na zewnątrz? Zamykanie się w domu niewiele pomoże. Polski Alarm Smogowy i naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej zrobili badania na ten temat.

Podziel się ze znajomymi
Fot. Katarzyna Zykubek, Radio Plus
Fot. Katarzyna Zykubek, Radio Plus
Okazuje się, że średnio połowa zanieczyszczeń powietrza za oknem dostaje się do naszych mieszkań. Jak mówi Jakub Bartyzel z AGH, badania były prowadzone w 11 miejscach w Małopolsce, a wynik były raz lepszy, raz gorszy. - Czasami tylko 20% smogu dostawało się do mieszkania, a czasami aż 70. Głównie zależało to od kondycji budynku, który był badany, od jego szczelności, od szczelności okien - mówi Jakub Bartyzel z AGH,

Jak można się ochronić? - Jeżeli mamy wysokie stężenia pyłów na zewnątrz, nie powinniśmy wietrzyć naszych mieszkań ani otwierać okien. Tutaj należy uczulić osoby, które posiadają piece czy kotły, aby nie uległy one zaczadzeniu - mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Najważniejsze są jednak odgórne rozwiązania prawne, takie jak zakaz montażu nieekologicznych pieców i kotłów. Kraków i Małopolska mają już takie uchwały, ale aktywiści wciąż czekają na działania rządu w tej sprawie.
Posłuchaj materiału Jakuba Paducha

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto