Nowe zasady dla meleksów - będzie konkurs na wjazd do Starego Miasta

07-12-2017

Miasto chce zorganizować konkurs na wjazd do parku kulturowego. Ma to być sposób na ograniczenie liczby meleksów, które poruszają się w obrębie Starego Miasta.

Podziel się ze znajomymi
Fot. Sylwia Adamczyk.
Fot. Sylwia Adamczyk.
Uchwała w tej sprawie została przegłosowana na środowej sesji Rady Miasta. Meleksów w rejonie Rynku Głównego ma być 70. Każdy z nich nie będzie mógł przewozić więcej niż 8 osób. Wydawanie zezwoleń na wjazd do parku kulturowego nie może być uznaniowe. - Chodzi o transparentność przepisów - podkreśla wiceprezydent Krakowa, Andrzej Kulig. - Komisję konkursową powoła prezydent Jacek Majchrowski. Będziemy mogli obejrzeć te pojazdy i sprawdzić, czy spełniają one wszystkie warunki, zarówno techniczne, jak i estetyczne - dodaje.

Wciąż nie wiadomo, czy meleksy, które będą chciały wjechać do strefy, będą musiały mieć jednolity kolor. Zdaniem Grzegorza Kompy ze Stowarzyszenia Pojazdów Ekologicznych plany miasta nie są zgodne z prawem. - Żadna ustawa nie przewiduje, wręcz nie zezwala na prowadzenie konkursów i przetargów na dostęp do dróg publicznych. Ewidentnie miasto próbuje się zachować jak władca dróg państwowych. Jest to z punktu widzenia prawnego i moralnego niedopuszczalne - argumentuje.

Kierowcy meleksów planują złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Posłuchaj materiału Ewy Sas

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto