Abp Grzegorz Ryś: Dzień Judaizmu

09-01-2018

Targowisko, parking, stacja benzynowa - różne rodzaje działalności prowadzone były w miejscu dawnej Wielkiej Synagogi w Łodzi. Teraz będą tam wspólnie modlić się chrześcijanie i Żydzi. W środę, 17 stycznia, obchodzony jest Łódzki Dzień Judaizmu, wpisany w tym roku w kalendarz wydarzeń Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Podziel się ze znajomymi
Abp Grzegorz Ryś zaprasza na Dzień Judaizmu
Abp Grzegorz Ryś zaprasza na Dzień Judaizmu
Arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś zapowiada, że obchody Dnia Judaizmu rozpoczną się w Wyższym Seminarium Duchownym, gdzie organizowana jest konferencja naukowa poświęcona Żydom w Łodzi. Po południu natomiast zaplanowano spotkanie u zbiegu Kościuszki i Zielonej, w miejscu zburzonej przez Niemców Wielkiej Synagogi.

Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim jest obchodzony co roku. Chcemy też w tym roku zrobić taką uroczystość diecezjalną. Tu na miejscu w Łodzi ona ma takie trzy główne momenty.
Pierwszym jest sesja, może lepiej - konferencja naukowa, pomyślana głównie w odniesieniu do seminarzystów, którzy rosną, żeby być w tym Kościele; więc powinni dobrze znać jego historię i to, co w Łodzi ciągle się podkreśla, gdy chodzi o teraźniejszość tego Kościoła: że to jest miejsce wielokulturowe, miejsce wielowyznaniowe. Chcą być kapłanami w tym Kościele, więc niech mają też taki moment refleksji.
To będzie przed południem, w Seminarium, taka krótka konferencja. Z jednej strony ma pokazać, jaka dzisiaj jest refleksja Kościoła nad judaizmem, jak Kościół dzisiaj opisuje wzajemne relacje chrześcijan iŻydów - to po pierwsze. No i po drugie - jaki był los Żydów tu w Łodzi, zwłaszcza w okresie międzywojennym i w czasie wojny.
Druga część będzie miała miejsce tam, gdzie stała Wielka Synagoga. Tam wspólnie z Gminą Żydowską i z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana - takie spotkanie, podczas którego chcemy trochę porozmawiać o tym, jak to było w tej Łodzi. Będzie szczególny świadek tego czasu, jeden z ocalałych z Zagłady, pan Marian Turski. Ale będzie też wizualizacja tej synagogi, która była chlubą Łodzi, została zniszczona przez Niemców. Potem chcemy przejść do teraźniejszości. Do wspólnego doświadczania czytania Słowa, zapewne z Księgi Rodzaju. Potem do wspólnej modlitwy o pokój. W tym roku Dzień Judaizmu ma swoje motto wzięte z Izajasza: "Pokój wam, którzy są daleko i pokój wam, którzyście są blisko".

Spotkanie w miejscu Wielkiej Synagogi, w środę 17 stycznia, rozpoczyna się o 17:30. Ostatnim punktem Dnia Judaizmu w Łodzi jest spektakl "Fabryka Muchołapek" w Teatrze Nowym - w reżyserii Andrzeja Barta i na podstawie jego tekstu.

Obchody Dnia Judaizmu przygotowywane są wspólnie przez Archidiecezję Łódzką i Gminę Wyznaniową Żydowską w Łodzi, przy współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

***

Łódzki Dzień Judaizmu w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan (17 stycznia 2018):

9.00 – konferencja naukowa w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi
  • Chrześcijanie wobec Żydów – wczoraj i dziś: Arcybiskup dr hab. Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki,
  • Łódź żydowska. Od początku do dziś: dr Joanna Podolska, Dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi,
  • Fenomen łódzkiego getta: dr Adam Sitarek, Uniwersytet Łódzki;

17.30 – główne obchody Dnia Judaizmu w Łodzi w namiocie ustawionym w miejscu Wielkiej Synagogi (Kościuszki/Zielona);

20.00 – spektakl w Teatrze Nowym - "Fabryka muchołapek" Andrzeja Barta. Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny.

CZYTAJ TAKŻE:

POSŁUCHAJ:
Abp Grzegorz Ryś - Dzień Judaizmu

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto