Nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe Żywności i Żywienia powstanie w Warszawie

10-01-2018

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego otrzymała prawie 33 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Nowoczesna placówka zajmie się badaniami naukowymi w zakresie rozwoju rynku mięsa, mleka i produktów mlecznych oraz przetwórstwa.

Podziel się ze znajomymi
Nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe Żywności i Żywienia powstanie w Warszawie
Nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe Żywności i Żywienia powstanie w Warszawie | pixabay.com/SD-Pictures
W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie powstanie nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe Żywności i Żywienia. Będzie to przestrzeń do prowadzenia innowacyjnych badań nad żywnością i metodami jej wytwarzania. Uczelnia otrzymała ze środków unijnych blisko 33 miliony złotych wsparcia na zakup nowoczesnej aparatury badawczej, która uzupełni zasoby Wydziału Nauk o Żywności oraz Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji oraz na dostosowanie istniejącego budynku do potrzeb powstania Centrum.

Projekt na warszawskiej SGGW ma przybliżyć naukę do biznesu, co podkreśla rektor uczelni prof. dr hab. Wiesław Bielawski. Efektem powinna być zdrowa i bezpieczna żywność, której produkcja wymaga mniejszego zużycia zasobów. Projekt obejmie badania mające na celu produkcję bezpiecznej żywności o wysokiej jakości, zwiększanie efektywności produkcji, a także wzrost konkurencyjności polskiej żywności. Wsparcie obejmie głównie prace na rzecz rozwoju rynku mięsa, mleka i produktów mlecznych, przetwórstwa warzyw i owoców, żywności prozdrowotnej, koncentratów spożywczych i sektora napojów.
 
Centrum ma ściśle współpracować z polskimi firmami spożywczymi, a jednym z pierwszoplanowych zagadnień badawczych jest żywność prozdrowotna dedykowana chorym na cukrzycę, celiakię czy alergie pokarmowe. Planowany termin otwarcia placówki to wiosna 2020 r.
Magda Gierech

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto