Coraz więcej najcięższych przestępstw w Krakowie

11-01-2018

Rośnie liczba gwałtów w Krakowie. W 2016 roku zgłoszonych zostało 30 przypadków, w zeszłym roku było ich już 51. Zabójstw było aż 7, to o 5 więcej niż w 2016.

Podziel się ze znajomymi
Fot. Małopolska Policja
Fot. Małopolska Policja
Jak podkreśla Sebastian Gleń z Małopolskiej Policji, sytuacje, w których ofiara gwałtu jest przypadkowa, należą do rzadkości. Funkcjonariusz apeluje do kobiet o ostrożność. - Przygodne znajomości też różnie się kończą. Nawet jeśli ktoś jest znany od tygodnia czy dwóch, to bycie z takim mężczyzną sam na sam, spożywanie przy tym alkoholu jest już sytuacją podwyższonego ryzyka - wyjaśnia.

Zdaniem psycholog Joanny Grzymały-Moszczyńskiej apele powinny być kierowane przede wszystkim do oprawców, a nie do kobiet, które mają prawo ubierać się jak chcą i chodzić gdzie chcą. Psycholog dodaje też, że zgłoszeń może być więcej chociażby ze względu na akcję "Metoo", o której głośno było w zeszłym roku w Internecie. - Zobaczyłyśmy, że tak naprawdę większość czy każda nasza znajoma miała do czynienia z molestowaniem seksualnym, czy jakiegoś rodzaju przemocą seksualną. Spowodowało to, że wiele kobiet czuje się silniejsze i wie, że może szukać sojuszniczek w takiej trudnej sytuacji - tłumaczy.

Zdaniem Grzymały-Moszczyńskiej w rzeczywistości gwałtów mogło być jeszcze więcej, tylko nie każda z kobiet odważyła się zgłosić takie przestępstwo.
Posłuchaj materiału Ewy Sas

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto