Trasa Łazienkowska zamiast Alei Lecha Kaczyńskiego

12-01-2018

Kolejna awantura wokół dekomunizacji ulic. Rada Warszawy zmieniła świeżo nadaną przez wojewodę nazwę Alei Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską. Nazwa Trasa Łazienkowska dla odcinka od Mostu Łazienkowskiego do Wawelskiej zacznie obowiązywać od daty publikacji w dzienniku uchwał województwa mazowieckiego. Odejście od nazwy ulicy Lecha Kaczyńskiego było inicjatywą Platformy Obywatelskiej, przeciw byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

Podziel się ze znajomymi
Trasa Łazienkowska zamiast Alei Lecha Kaczyńskiego
Trasa Łazienkowska zamiast Alei Lecha Kaczyńskiego | Wikipedia
Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, samorządy miały czas do 2 września 2017 roku na zmianę nazw propagujących komunizm. Nazwa al. Armii Ludowej została zmieniona na Lecha Kaczyńskiego na podstawie decyzji wojewody mazowieckiego, który "zdekomunizował" kilkadziesiąt ulic w Warszawie. Zdaniem radnych Platformy Obywatelskiej, wojewoda zmienił nazwy ulic bez żadnych konsultacji społecznych. Stołeczni radni PiS są jednak zdania, że nie powinno zmieniać się nazwy ul. Lecha Kaczyńskiego. Od 7 stycznia obowiązuje nowelizacja tzw. ustawy dekomunizacyjnej i  zgodnie z nowelą zgodę na ponowną zmianę "zdekomunizowanych" ulic i tak wyrazić muszą Instytut Pamięci Narodowej i wojewoda.

Radni PO argumentowali, że dokonując zmiany ulicy Lecha Kaczyńskiego, opierają się na ustawie o samorządzie gminnym, a nie na tzw. ustawie dekomunizacyjnej. Tymczasem samorządowcy zPiS wyrażali wątpliwości, czy po wejściu w życie noweli ustawy dekomunizacyjnej Rada Warszawy w ogóle może dokonać zmiany nazwy i domagali się opinii prawnej. W czwartek (11.01) Rada Warszawy jednak opowiedziała się za zmianą nazwy ulicy Lecha Kaczyńskiego, czyli dawnej Armii Ludowej, na Trasę Łazienkowską. Za uchwałą w sprawie zmiany nazwy ulicy było 31 radnych, przeciw 24, a od głosu wstrzymała się jedna osoba.

 
 
 

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto