Nowa wystawa stała w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku

12-01-2018

Nowa wystawa o polskich Gdańszczanach, Urzędzie Pocztowym i pierwszych dniach II Wojny Światowej. Uroczyste otwarcie w czwartek, 11 stycznia o godzinie 15.00.

Podziel się ze znajomymi
Łuska niemieckiego pocisku z września 1939 r., fot. A Grabowska (MHMG).jpg
Łuska niemieckiego pocisku z września 1939 r., fot. A Grabowska (MHMG).jpg
Jak informuje Muzeum Historyczne Miasta Gdańska: data prezentacji koncepcji nowej wystawy stałej w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku nie jest przypadkowa. 11 stycznia 1940 r. w lesie w pobliżu niemieckiego nazistowskiego obozu Stutthof rozstrzelanych zostało 22 działaczy polskich z Wolnego Miasta Gdańska. Egzekucję wykonano na podstawie wyroku policyjnego sądu doraźnego, a wśród zamordowanych znaleźli się m.in. księża, kolejarze, bankowcy, działacze młodokaszubscy oraz urzędnicy Rady Portu i Dróg Wodnych.

- Chcemy, aby nowa wystawa różniła się diametralnie od tego, co mamy obecnie. Aktualny wystrój Muzeum Poczty Polskiej stanowi modyfikację swoistej izby pamięci, która została otwarta blisko czterdzieści lat temu. Chcemy stworzyć wystawę, która za pomocą zarówno unikatowych eksponatów, jak i elementów multimedialnych będzie opowiadać o historii Polaków i Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Uważamy, że wzorce społeczne, obywatelskie, jakie zawdzięczamy Polakom z międzywojennego Gdańska, nie straciły nic na aktualności – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Prezentacja przedmiotów wydobytych z grobu obrońców Poczty Polskiej stanowi zwieńczenie projektu „Witajcie Koledzy!”. Wśród nich najcenniejszą jest guzik pocztowy z przestrzeliną po niemieckim pocisku. Nie zabraknie też innych.

- Na nowej ekspozycji zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt obiektów, m.in. okulary, medaliki, łuski karabinowe, grzebyki, a także elementy pocztowych mundurów, w tym guzik ze śladem przestrzału. Jest on najbardziej wymownym świadectwem zbrodni popełnionej na polskich pocztowcach 5 października 1939 r. Dodatkową ciekawostką jest to, że wspomnianą przestrzelinę zauważono dopiero podczas niedawnych prac konserwatorskich. Wcześniej była to niewidoczna, albowiem guzik był zaplątany w resztki munduru – mówi Marek Adamkowicz z Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

Otwarcie o godzinie 15.00 w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku (pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2). Wstęp na uroczystość jest wolny.


Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto