Więcej pieniędzy na dopłaty do ogrzewania

12-01-2018

Krakowski magistrat chce pomóc najuboższym mieszkańcom, którzy wymienili piec na ekologiczny. Pieniądze z działającego już programu osłonowego pokrywają różnicę w rachunkach osób, które zdecydowały się na rezygnację z węgla. Rada Miasta zadecydowała o zwiększeniu środków na ten cel.

Podziel się ze znajomymi
Fot. smoMashup1 via Foter.com / CC BY
Fot. smoMashup1 via Foter.com / CC BY
Zmienią się też zasady dofinansowania - bardziej niż liczba osób w gospodarstwie domowym będzie liczyła się powierzchnia mieszkania. - To spowoduje, że na przykład osoba samotnie gospodarująca, mieszkająca na 60 m2 dostanie zwrot za całą tę powierzchnię, a nie jak to było do tej pory - za 35 m2 - mówi Paweł Ścigalski, doradca prezydenta Krakowa do spraw jakości powietrza.

W ten sposób dopłaty mogą wzrosnąć nawet ponad dwukrotnie. Według radnego Prawa i Sprawiedliwości Michała Drewnickiego to dobry ruch ze strony władz miasta. - Szczególnie w tych peryferyjnych dzielnicach Krakowa były takie miejsca, gdzie nie dochodziło ani centralne ogrzewanie, ani nawet sieć gazowa. Takie osoby po prostu nie zmieniały ogrzewania z węglowego na prąd, który jest kilka razy droższy - argumentuje.

Wnioski o dopłaty do rachunków można składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie.
Posłuchaj materiału Marcela Wandasa

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto