Abp Grzegorz Ryś: kazanie w Kościele Ewangelicko-Augsburskim

14-01-2018

Dom Boga leży w ruinie! - mówił arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś w ewangelicko-augsburskim kościele św. Mateusza w Łodzi. Metropolita łódzki zainaugurował w niedzielę Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W kazaniu, poza kwestią podziału wśród chrześcijan, arcybiskup Ryś mówił też o uchodźcach.

Podziel się ze znajomymi
Abp Grzegorz Ryś: kazanie w Kościele Ewangelicko-Augsburskim
Abp Grzegorz Ryś: kazanie w Kościele Ewangelicko-Augsburskim
Arcybiskup Grzegorz Ryś przytoczył słowa tekstu prorockiego przypomnianego niedawno przez papieża Franciszka. Dom Boga leży w ruinie - mówił - bo każdy z nas czuje się wygodnie w swoim domu swojego Kościoła.

Papież przywoływał jednego z proroków, po niewoli babilońskiej. Izrael wrócił z niewoli, każdy sobie pobudował własny dom. - Wygodnie wam w waszych domach? A mój dom leży w ruinie - mówi Pan. Papież przeczytał ten tekst odnosząc go do nas: do jednego Kościoła podzielonych chrześcijan.
Każdemu dobrze we własnym domku? Nam jest bardzo dobrze w domu rzymsko-katolickim. Podejrzewam - luteranom nie najgorzej i nich w domu. Po kolei - każdemu u siebie dobrze. Tylko dom Boga leży w ruinie. Tylko, że potrzeba, żeby się ramię Boga objawiło z mocą, żebyśmy te teksty zaczęli czytać od nowa.


CAŁE KAZANIE - ZOBACZ FILM

Odnosząc się do poprzedzających kazanie czytań arcybiskup Grzegorz Ryś prosił o dostrzeżenie Chrystusa w każdym "obcym".

Przed chwilą słuchaliśmy trzech tekstów, które mówiły tak naprawdę o przyjmowaniu imigrantów, uchodźców, ludzi zmuszonych do opuszczenia własnego domu, własnej ojczyzny. Z tym tekstem z Mateusza, z tym niesamowitym Słowem Jezusa: "Byłem obcy - tam jest słowo "ksenos", od którego pochodzi nasze słowo "ksenofobia - Byłem obcy, a weszliście ze mną w relację, przyjęliście mnie". A nie tylko tak, że: to tu sobie usiądź. "Przyjęliście mnie" - naprawdę, w relacji ludzkiej, głębokiej.
Ktoś widzi Pana w obcych? Ileście przeczytali tekstów w naszych gazetach, ileście wysłuchali kazań w naszych kościołach, które mówią o uchodźcach rzeczy straszne. Czy ktoś widzi w nich Pana? Obecnego, żyjącego Pana? Ktoś rozpoznaje w nich Jezusa? Nie rozpoznajemy Jezusa w nich, dlatego się nie poczuwamy do żadnej wspólnoty z nimi.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Na początku modlitewnego spotkania proboszcz kościoła św. Mateusza, ks. Michał Makula, dziękował arcybiskupowi Grzegorzowi Rysiowi za list do ewangelików, jaki metropolita łódzki napisał po sejmowej debacie o 500-leciu Reformacji.

ZOBACZ FILM

Na zakończenie ekumenicznego nabożeństwa rozpoczynającego łódzki Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan wszyscy uczestnicy - wierni i duchowni - złapali się za ręce, tworząc "łańcuch serc". Kolejne, nabożeństwo w ramach Tygodnia odbywa się w poniedziałek, 15 stycznia w Kościele Polskokatolickim przy Limanowskiego 60 w Łodzi. Cykl nabożeństw i spotkań modlitewnych trwa do 25 stycznia.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan - PROGRAM
 
 • 14 stycznia, 18.00 – Kościół Ewangelicko-Augsburski w Łodzi, ul Piotrkowska 279
 • 15 stycznia, 18.00 – Kościół Polskokatolicki w Łodzi, ul. Limanowskiego 60
 • 16 stycznia, 18.00 – Kościół Starokatolicki Mariawitów w Łodzi, ul Franciszkańska 27
 • 17 stycznia, 17.30 – Dzień Judaizmu – Modlitewne spotkanie na placu po „Wielkiej Synagodze”, skrzyżowanie Kościuszki i Zielonej
 • 18 stycznia, 18.00 – Kościół Chrześcijan Baptystów w Łodzi, ul. Nawrot 37
 • 19 stycznia, 18.00 – Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w Łodzi, ul. WiN 2a
 • 20 stycznia, 17.00 – Autokefaliczny Kościół Prawosławny w Łodzi (katedra), ul. Kilińskiego 56
 • 21 stycznia, 19.00 – Kościół Rzymskokatolicki- Archikatedra, ul. Piotrkowska 265
 • 22 stycznia, 18.00 – Kościół Ewangelicko-Reformowany w Łodzi, ul. Radwańska 37
 • 23 stycznia, 18.00 – Kościół Ewangelicko-Augsburski w Pabianicach, ul. Zamkowa 8
 • 24 stycznia, 18.00 – Kościół Rzymskokatolicki w Zgierzu, par. MB Dobrej Rady, ul. M. Skłodowskiej-Curie 5
 • 25 stycznia, 18.00 – Kaplica wspólnoty „Chemin Neuf” w Łodzi, ul. Jaracza 11

CZYTAJ TAKŻE:

POSŁUCHAJ:
Abp Grzegorz Ryś - podział Kościoła
Abp Grzegorz Ryś - uchodźcy
Abp Grzegorz Ryś - całe kazanie
Ks. Michał Makula - powitanie

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto