Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan: Dzień Judaizmu

16-01-2018

Chrześcijańsko-żydowska modlitwa na placu po Synagodze Wielkiej w Łodzi zgromadzi przedstawicieli łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i Kościołów chrześcijańskich. Spotkanie wpisane jest w tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wspólna modlitwa na placu u zbiegu Kościuszki i Zielonej odbędzie się w środę, 17 stycznia, o 17:30.

Podziel się ze znajomymi
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan: Dzień Judaizmu
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan: Dzień Judaizmu
Modlitwa na placu po zburzonej przez Niemców synagodze organizowana jest w ramach Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim. Semko Koroza z Polskiej Rady Ekumenicznej uważa, że wpisanie tego Dnia w porządek spotkań Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan było bardzo ważne.

Nie byłoby chrześcijaństwa bez judaizmu. Jezus jest Żydem, Jezus jest dosyć ortodoksyjnym Żydem - to, że wykłada prawdy wiary w odmienny sposób od przyjętego w Jego czasach, to wynika bardziej z korupcji ludzkiej natury, niż z tego, że On cokolwiek zmienił. Zresztą Jego podstawową wypowiedzią jest to, że ani jedna jota z Zakonu, ani jedna kropka nie przeminie. Choćby dlatego Dzień Judaizmu jest bardzo ważny. No, oczywiście w porządku Tygodnia Modlitwy znalazł się dlatego, że Kościół Katolicki stawia w tym roku duży nacisk na to wydarzenie.

Wpisanie obchodów Dnia Judaizmu w cykl spotkań Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan może być też wyrazem sprzeciwu wobec antysemityzmu - uważa Semko Koroza.

Bardzo dobrze, że w tegorocznym Tygodniu mamy ten Dzień Judaizmu, bo to nam o wspólnym mianowniku przypomina. Przy okazji może być początkiem leczenia jeszcze jednej rany, która niestety istnieje w naszym polskim społeczeństwie, a mianowicie antysemityzmu. Nie możemy być chrześcijanami, którym Bóg każe kochać bliźniego jak siebie samego - z tymi wszystkimi "-izmami". To jest może pierwszy schodek na drodze do tego nieba, w którym nie będzie już "-izmów".

Dzień Judaizmu w Łodzi obchodzony jest w środę, 17 stycznia. od rana, o 9:00, w Wyższym Seminarium Duchownym odbędzie się konferencja naukowa. Głos zabiorą: arcybiskup łódzki Grzegorz Ryś, Joanna Podolska - dyrektor Centrum Dialogi im. Marka Edelmana oraz Adam Sitarek z Uniwersytetu Łódzkiego. Po południu, o 17:30, u zbiegu Kościuszki i Zielonej organizowana jest wspólna modlitwa o pokój. O 20:00 w Teatrze Nowym zobaczyć można "Fabrykę muchołapek" Andrzeja Barta.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan PROGRAM NABOŻEŃSTW:
 
 • 14 stycznia, 18.00 – Kościół Ewangelicko-Augsburski w Łodzi, ul Piotrkowska 279
 • 15 stycznia, 18.00 – Kościół Polskokatolicki w Łodzi, ul. Limanowskiego 60
 • 16 stycznia, 18.00 – Kościół Starokatolicki Mariawitów w Łodzi, ul Franciszkańska 27
 • 17 stycznia, 17.30 – Dzień Judaizmu – Modlitewne spotkanie na placu po „Wielkiej Synagodze”, skrzyżowanie Kościuszki i Zielonej
 • 18 stycznia, 18.00 – Kościół Chrześcijan Baptystów w Łodzi, ul. Nawrot 37
 • 19 stycznia, 18.00 – Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w Łodzi, ul. WiN 2a
 • 20 stycznia, 17.00 – Autokefaliczny Kościół Prawosławny w Łodzi (katedra), ul. Kilińskiego 56
 • 21 stycznia, 19.00 – Kościół Rzymskokatolicki- Archikatedra, ul. Piotrkowska 265
 • 22 stycznia, 18.00 – Kościół Ewangelicko-Reformowany w Łodzi, ul. Radwańska 37
 • 23 stycznia, 18.00 – Kościół Ewangelicko-Augsburski w Pabianicach, ul. Zamkowa 8
 • 24 stycznia, 18.00 – Kościół Rzymskokatolicki w Zgierzu, par. MB Dobrej Rady, ul. M. Skłodowskiej-Curie 5
 • 25 stycznia, 18.00 – Kaplica wspólnoty „Chemin Neuf” w Łodzi, ul. Jaracza 11

CZYTAJ WIĘCEJ:

POSŁUCHAJ:
Semko Koroza - Jezus był Żydem
Semko Koroza - antysemityzm

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto