Abp Grzegorz Ryś: kazanie w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym

19-01-2018

Tydzień ekumeniczny nie ma sensu - mówił arcybiskup Grzegorz Ryś - jeżeli nie uznamy, że Jezus może dać Kościołom drugą szansę. Metropolita łódzki wygłosił kazanie w kaplicy Opatrzności Bożej Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Łodzi.

Podziel się ze znajomymi
Abp Grzegorz Ryś: kazanie w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym
Abp Grzegorz Ryś: kazanie w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym
Arcybiskup Grzegorz Ryś nawiązał do Ewangelii o uzdrowieniu niewidomego pod Jerychem. Metropolita podkreślał, że w niewidomym można dostrzec każdego człowieka, ale także podzielone Kościoły.

Wiecie, jak to jest bardzo aktualne Słowo dla nas; i jak to jest ważne dla każdego z nas, jak jest ważne dla naszych Kościołów; i jak ono jest mocne ekumeniczne? Dzisiaj jak mówimy "ekumenizm", mówimy w ten sposób: trzeba wrócić do początku. Niektórzy pytają: jest jakiś pomysł? Kościół ma jakiś pomysł? Chrześcijanie mają jakiś pomysł? Jesteśmy bardzo bezradni, ale to jedno wiemy, że jeśli mamy się zbliżać do siebie, to wszyscy musimy wrócić do Jezusa. On ma moc dać nam drugą szansę. Inaczej nie ma sensu Tydzień Ekumeniczny, jak w nas nie ma przekonania, że Jezus ma moc dać nam drugą szansę. Że Jezus ma moc sprawić, że znowu będziemy widzieć. Razem. Że zobaczymy jedność. Że zostaniemy uzdrowieni, jako Kościół.
My jesteśmy tą Ewangelią wezwani do decyzji, bo to się może, nie musi wcale wydarzyć. Każdy z nas widzi przeszkody. I my się możemy ciągle zachowywać: a, jedność - ale by było fajnie... Tylko żeby nas nie uzdrowił czasem. A jak Mu powiem "tak" - to jeszcze zrobi. Macie oczy otwarte? Widzicie Jezusa, jak przechodzi? No to przestańmy żebrać i chodźmy drogą, a nie tylko siedźmy przy niej.


ZOBACZ FILM

Pastor Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Łodzi, Wawrzyniec Markowski, zwracał uwagę, że obecność arcybiskupa Rysia ma historyczny wymiar - po raz pierwszy w Polsce katolicki arcybiskup przyszedł do metodystów.

Witam wśród nas kaznodzieję dzisiejszego nabożeństwa, metropolitę łódzkiego, księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia. Kiedy spotkaliśmy się wczoraj w kościele baptystów, pastor Wakuła zaczął bardzo uroczyście witać księdza arcybiskupa, mówiąc o historycznej chwili, o zaszczycie. ksiądz arcybiskup na to wszystko odpowiedział po prostu: ale ja was wcale nie zaszczycam, ja po prostu przyszedłem.
I pomny tego ja nie będę też mówił o historycznej chwili, chociaż ona jest historyczna, bo wedle mojej wiedzy po raz pierwszy - przynajmniej w Polsce - arcybiskup gości w metodystycznej świątyni. Księże arcybiskupie, nasz drogi bracie w Chrystusie, cieszymy się, że po prostu tu przyszedłeś do nas.


ZOBACZ ZDJĘCIA

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Łodzi trwa do 25 stycznia.

ZOBACZ TAKŻE:

***

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan PROGRAM NABOŻEŃSTW:
 • 14 stycznia, 18.00 – Kościół Ewangelicko-Augsburski w Łodzi, ul Piotrkowska 279
 • 15 stycznia, 18.00 – Kościół Polskokatolicki w Łodzi, ul. Limanowskiego 60
 • 16 stycznia, 18.00 – Kościół Starokatolicki Mariawitów w Łodzi, ul Franciszkańska 27
 • 17 stycznia, 17.30 – Dzień Judaizmu – Modlitewne spotkanie na placu po „Wielkiej Synagodze”, skrzyżowanie Kościuszki i Zielonej
 • 18 stycznia, 18.00 – Kościół Chrześcijan Baptystów w Łodzi, ul. Nawrot 37
 • 19 stycznia, 18.00 – Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w Łodzi, ul. WiN 2a
 • 20 stycznia, 17.00 – Autokefaliczny Kościół Prawosławny w Łodzi (katedra), ul. Kilińskiego 56
 • 21 stycznia, 19.00 – Kościół Rzymskokatolicki- Archikatedra, ul. Piotrkowska 265
 • 22 stycznia, 18.00 – Kościół Ewangelicko-Reformowany w Łodzi, ul. Radwańska 37
 • 23 stycznia, 18.00 – Kościół Ewangelicko-Augsburski w Pabianicach, ul. Zamkowa 8
 • 24 stycznia, 18.00 – Kościół Rzymskokatolicki w Zgierzu, par. MB Dobrej Rady, ul. M. Skłodowskiej-Curie 5
 • 25 stycznia, 18.00 – Kaplica wspólnoty „Chemin Neuf” w Łodzi, ul. Jaracza 11

POSŁUCHAJ:
Abp Grzegorz Ryś - moc Chrystusa
Pastor Wawrzyniec Markowski - powitanie
Abp Grzegorz Ryś - całe kazanie

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto