Abp Grzegorz Ryś: relacje z judaizmem

07-02-2018

Ekumenizm, a nie dialog międzyreligijny - tak arcybiskup Grzegorz Ryś określa relacje z judaizmem. Metropolita łódzki wyjaśnia, skąd zbieżność terminów Dnia Judaizmu i Tygodnia Ekumenicznego. Arcybiskup zapowiedział też, że przyszłoroczne obchody Dnia Judaizmu w Łodzi będą miały charakter ogólnopolski.

Podziel się ze znajomymi
Abp Grzegorz Ryś: relacje z judaizmem. Na zdjęciu - z rabinem Dawidem Szychowskim.
Abp Grzegorz Ryś: relacje z judaizmem. Na zdjęciu - z rabinem Dawidem Szychowskim.
O wpisaniu Dnia Judaizmu w kalendarz Tygodnia Ekumenicznego arcybiskup Grzegorz Ryś mówił podsumowując tegoroczny, styczniowy, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tłumaczył też, że relacje z judaizmem nie mają charakteru dialogu międzyreligijnego.

Właśnie z racji tego rozbudowanego programu w Łodzi Dzień Judaizmu znalazł się w środku Tygodnia Ekumenicznego. Wszędzie w Polsce to jest dzień poprzedzający Tydzień Ekumeniczny - czyli 17 stycznia, bo to jest stała data, jest Dzień Judaizmu - i od 18 do 25 stycznia jest potem Tydzień Ekumeniczny. I ta bliskość czasowa jest zamierzona. Dlatego, że nasze relacje z judaizmem odczytujemy w kontekście ruchu ekumenicznego czy dążeń ekumenicznych, a nie dialogu międzyreligijnego. W Łodzi to jest podkreślone jeszcze mocniej; Tydzień Ekumeniczny zaczyna się nieco wcześniej i ten Dzień Judaizmu znajduje się wewnątrz modlitwy chrześcijan o ich jedność.

Podczas tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu w Archidiecezji Łódzkiej arcybiskup Grzegorz Ryś zapowiedział, że za rok centralne uroczystości zorganizowane zostaną w Łodzi.

Tak jest w Kościele Katolickim w Polsce, że co roku jedna z diecezji organizuje centralnie Dzień Judaizmu - w tym roku te centralne obchody są w Warszawie. W przyszłym roku będą w Łodzi.

ABP GRZEGORZ RYŚ - TYDZIEŃ EKUMENICZNY I DZIEŃ JUDAIZMU - ZOBACZ FILM

Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim obchodzony jest zawsze 17 stycznia.

CZYTAJ TAKŻE:

POSŁUCHAJ:
Abp Grzegorz Ryś - ekumenizm, a nie dialog międzyreligijny
Abp Grzegorz Ryś - Dzień Judaizmu 2019

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto