Tele-Anioł będzie czuwał nad małopolskimi seniorami

12-02-2018

Ruszył wyjątkowy projekt małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego - Tele-Anioł. Zakłada on wyposażenie w sumie 10 tysięcy seniorów w opaski z kartą SIM oraz przyciskiem SOS. Na sygnał od nich będą czekać ratownicy oraz specjaliści.

Podziel się ze znajomymi
Fot. foter.com/CC
Fot. foter.com/CC
- Kiedy taka osoba będzie wzywała pomocy poprzez wciśnięcie tego przycisku, na stanowisku ratownika zostanie wyświetlona jej kartoteka z podstawowymi informacjami o przebiegu choroby, o zażywanych lekach. Na tej podstawie ratownik będzie podejmował decyzje - mówi Piotr Bodzek z Europejskiego Instytutu Rozwoju Regionalnego.

Projekt Urzędu Marszałkowskiego dopiero rusza, ale takie rozwiązania jak opaski z przyciskiem SOS są już znane choćby krakowskim seniorom z Dziennego Domu Pomocy Społecznej na osiedlu Szkolnym. - To bardzo potrzebne, bo jeśli człowiek ma to przy sobie i na przykład zasłabnie, to wystarczy przycisnąć i to już działa - mówią naszej reporterce.

Oprócz pomocy ratowników i lekarzy, którzy będą dostępni pod numerem infolinii, w ramach Tele-Anioła ma powstać sieć wolontariuszy, którzy osobom niesprawnym będą pomagać w takich czynnościach, jak zrobienie zakupów czy przyrządzenie posiłku.
Posłuchaj materiału Ewy Sas

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto